Skip to content Skip to footer

Wiaty a altanki

Kiedy urządzamy własny ogród koło naszego domu, większość z nas chciałaby postawić na jego terenie altankę. Szukając jednak jej, możemy poczuć się lekko zagubieni nomenklaturze. Sprawa nie jest jednak do końca taka oczywista.

Wiata ogrodowa a altanka – problem z nazewnictwem

Wiata ogrodowa nie brzmi zbyt dumnie i raczej nikt nie chciałby w mieć w ogrodzie zwykłej wiaty. Kiedy jednak szukamy altanki, zaczynamy się coraz częściej spotykać z nazwą wiata ogrodowa. W rzeczywistości wiaty ogrodowe są altankami ogrodowymi. Dlaczego jednak używamy nazwy wiata?

Altana ogrodowa jest to lekka konstrukcja budowlana, przeważnie pozbawiona ścian lub posiadająca ściany niepełne. Jej cechą charakterystyczną jest zawsze obecne zadaszenie. Altanka ogrodowa może posiadać podłogę lub może być jej pozbawiona. Dlaczego jednak nazywamy ją wiatą? Słowo altanka zawsze kojarzy nam się w pierwszej kolejności z „altankami” działkowymi. Faktycznie są to jednak pomieszczenia gospodarcze, które z altankami nie mają wiele wspólnego. Słowo to jednak tak mocno zakorzeniło się w świadomości (zdecydowanie więcej osób kiedyś posiadało działki niż własne przydomowe ogrody), że stosowanie się ściśle do nomenklatury powodowałoby zamieszanie.

Czy trzeba mieć pozwolenie na wybudowanie wiaty ogrodowej?

Przepisy budowlane jasno precyzują tę kwestię. Jeśli nasza działka budowlana ma ok. 100m2 powierzchni, to możemy na jej terenie postawić małą konstrukcję budowlaną do 35m2 bez pozwolenia. Dobrze jednak pamiętać o tym, że wiaty ogrodowe są użytkowane przez ludzi, i budując wiaty ogrodów, dobrze byłoby posiadać przynajmniej certyfikowany projekt.

Jak dobrać rozmiar wiatę do ogrodu?

Przede wszystkim powinniśmy dobrać rozmiar wiaty ogrodowej, do rozmiaru naszego ogrodu. Zbyt duże wiaty ogrodowe będą po prostu zabierać w nim zbyt dużo miejsca. Chociaż w samej altance będzie nam wygodnie oraz miło się będzie w niej spędzać czas, to reszta ogrodu może przez to być bardzo niefunkcjonalna. Dla przykładu w wiacie będziemy mogli urządzić małe spotkanie rodzinne, ale nasze dzieci będą mieć problem ze swobodną zabawą na terenie ogrodu. Dobrze jest przed samym zakupem wykonać sobie, chociaż rysunek i rozplanować położenie wiaty ogrodowej.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Megiw – producentem drewnianych domków narzedziowych