Skip to content Skip to footer

Czym jest druk sublimacyjny?

Drukowanie metodą sublimacji jest cyfrową technologią druku z wykorzystaniem pełnokolorowych kompozycji, które działają na podłożach poliestrowych i powlekanych polimerem. Nazywany również sublimacją cyfrową, proces ten jest powszechnie stosowany do dekorowania odzieży, znaków i banerów. W ten sposób powstają również nadruki sublimacyjne na gadżetach, takich jak pokrowce telefonów komórkowych, plakietki, kubki do kawy i inne przedmioty o powierzchniach przyjaznych sublimacji.

Nowoczesne nadruki sublimacyjne

Proces ten wykorzystuje zasadę sublimacji, w której ciepło i ciśnienie są nakładane na ciało stałe, zamieniając je w gaz przez endotermiczną reakcję bez przechodzenia przez fazę ciekłą. W druku sublimacyjnym unikalne barwniki sublimacyjne są przenoszone na arkusze papieru przenoszącego za pomocą ciekłego atramentu żelowego przez piezoelektryczną głowicę drukującą. Tusz osadza się na tych papierach do druku natryskowego o wysokim uwalnianiu, które stosuje się w następnym etapie procesu drukowania sublimacyjnego. Po wydrukowaniu cyfrowego wzoru na arkuszach do transferu sublimacyjnego umieszcza się go na prasie termicznej wraz z podłożem do sublimacji.

Trwały druk na tkaninach

Aby przenieść obraz z papieru na podłoże, wymagany jest proces prasowania termicznego będący kombinacją czasu, temperatury i ciśnienia. Prasa termiczna stosuje tę specjalną kombinację, która może zmieniać się w zależności od podłoża, aby przenieść barwniki sublimacyjne na poziomie molekularnym do podłoża. Najbardziej rozpowszechnione barwniki stosowane do sublimacji aktywują się w temperaturze 350 stopni Fahrenheita. Jednak do uzyskania optymalnej barwy zaleca się zwykle zakres od 380 do 420 stopni Fahrenheita. Również dlatego sublimacyjne nadruki na tkaninach są obecnie bardzo powszechne.

Sublimacyjne nadruki na tkaninach

Końcowym efektem procesu sublimacji jest prawie stały druk na tkaninach , pełnokolorowy oraz o wysokiej rozdzielczości. Ponieważ barwniki są wprowadzane do podłoża na poziomie molekularnym, a nie nanoszone na poziomie zewnętrznym (np. z sitodrukiem i bezpośrednie nadruki na tkaninach), wydruki te nie będą pękać, blaknąć ani łuszczyć z podłoża w normalnych warunkach. Najbardziej rozpowszechniony proces sublimacyjny opiera się na nakładaniu jednego koloru na raz. Barwnik jest przechowywany na wstędze poliestrowej, która ma każdy kolor na osobnym panelu. Podczas cyklu drukowania rolki drukarki przesuwają medium i jeden z kolorowych paneli pod termiczną głowicą drukującą, która ma zwykle taką samą szerokość jak krótszy wymiar nośnika druku.