Skip to content Skip to footer

Cięcie i wiercenie w betonie

Beton jest najpopularniejszym materiałem konstrukcyjnym, który służy zarówno do wznoszenia budynków, jak i do wykonywania płaskich konstrukcji (parkingów, dróg osiedlowych czy tymczasowych dróg dojazdowych). Często zdarza się, że gotowe prefabrykaty betonowe trzeba nawiercić lub dociąć, aby możliwe było ich poprawne wykorzystanie.

Jak ciąć beton?

Cięcie betonu wymaga odpowiednich narzędzi. Są to przede wszystkim piła lub szlifierka kątowa umożliwiająca zamocowanie tarczy tnącej do betonu. Przed rozpoczęciem obróbki ważne jest zapewnienie sobie również odpowiedniej odzieży ochronnej oraz założenie okularów. Beton jest materiałem niejednorodnym, co oznacza, że podczas cięcia może odpryskiwać we wszystkich kierunkach. Lecący z dużą prędkością ostry kamień może być bardzo niebezpieczny.

Przy cięciu betonu piłą o dużej mocy lub pilarką tarczową z tarczą o średnicy przekraczającej 200 mm, warto zainwestować w statyw. Utrzymanie bądź co bądź ciężkiego narzędzia w dłoniach, którego tarcza tnąca wykonuje kilka tysięcy obrotów w ciągu minuty nie jest łatwym zadaniem, dlatego zastosowanie dodatkowego urządzenia podtrzymującego bardzo podnosi bezpieczeństwo cięcia i ułatwia je.

Do cięcia betonu stosuje się specjalne tarcze wykonane ze stali narzędziowej charakteryzującej się dużą twardością, lub tarcze tnące z napylonym pyłem diamentowym dodatkowo zwiększającym ich twardość oraz wytrzymałość.

Wiercenie otworów w betonie

Wiercenie w betonie również nie jest łatwym zadaniem. Aby móc wykonać otwór w betonowej ścianie, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego wiertła oraz młotowiertarki lub wiertarki udarowej. Wiercenie w betonie umożliwiają wiertła widiowe, czyli takie, które posiadają zupełnie inne zakończenie, niż standardowe wiertła do obróbki metalu. Ich czubek jest nieco szerszy, przez co sprawniej może wbijać się w wiercony materiał.

W przypadku wiercenia w betonie otworów o średnicy ponad 14 mm, często zdarza się, że trzeba wykonywać dwa wiercenia. W pierwszej kolejności należy wykonać otwór o mniejszej średnicy (na przykład 5 lub 6 mm), a następnie rozwiercić ten otwór wiertłem o żądanej średnicy. Tradycyjnym wiertłem do betonu możemy wiercić do średnic około 25 – 30 mm.

Podczas wiercenia otworów w betonie w ścianie lub w posadzce betonowej warto mieć ze sobą odkurzacz. W czasie wiercenia część skruszonego betonu wpada do wykonywanego otworu i sztucznie go spłyca. Dlatego warto wyciągać stamtąd pył już na etapie wiercenia.

Umiejętne przeprowadzenie procesu wiercenia otworów w betonie pozwala na sprawne i bezpieczne przeprowadzenie obróbki.

Artykuł powstał we współpracy z: http://wierceniebetonu.com/