Skip to content Skip to footer

Stal szybkotnąca w obrocie złomem

Obecnie niemal każdy złom stali zajmuje się obrotem różnego rodzaju materiałów. Wraz z rozwojem techniki zaczęto bowiem używać przedmiotów z materiałów o bardziej skomplikowanych składach, których powtórne przetworzenie wymaga znacznie więcej wysiłku, a niejednokrotnie także użycia specjalistycznych narzędzi. Jeden ze stopów metali, który należy do tej kategorii, to stal szybkotnąca.

Budowa stali HSS

Stal szybkotnąca jest wyjątkową odmianą stali stopowej. Wyróżnia ją złożony skład, ponieważ znajdują się w nim podwyższone zawartości innych metali. Wolfram, nikiel czy kobalt stanowią zazwyczaj od 4 do aż 18 procent całej jego zawartości. Z tego też powodu musi ona powstawać w specjalnym piecu hutniczym, który rozgrzany do bardzo wysokiej temperatury rozpuszcza wszystkie substancje, tworząc z nich jednorodną masę. Podczas obróbki cieplnej domieszki metali mieszają się z węglem i w ten sposób tworzą się charakterystyczne dla stali HSS węgliki spiekane.

Podwyższona zawartość innych metali nadaje stali szybkotnącej cenne właściwości. Zróżnicowane pierwiastki podwyższają bowiem jej twardość i wytrzymałość, nie zwiększając przy tym jej kruchości. Ta odmiana stali stopowej charakteryzuje się także znaczną odpornością na ścieranie oraz brakiem plastyczności- zachowuje swój kształt nawet w temperaturze 600 stopni Celsjusza. Z tego względu nazywa się ją także stalą HSS (ang. High Speed Steel).

Zastosowanie stali HSS

Stal HSS jest jedną z najtrwalszych i najbardziej wytrzymałych rodzajów metalu, dlatego znajduje ona zastosowanie przede wszystkim w budowie skomplikowanych narzędzi, jakie wykorzystuje się w wysokowydajnej oraz złożonej obróbce skrawaniem. Ze stali szybkotnącej wytwarza się się więc między innymi wszelkiego typu noże tokarskie, frezy, wiertła, gwintowniki, przeciągacze, stalki czy matryce. Więcej informacji dostępne tutaj http://zlomweglika.pl/zlom-stali-szybkotnacej

Rodzaje stali szybkotnącej

Różne rodzaje stali HSS wynikają z różnic między zawartością domieszek. Złom stali przyjmuje zatem:
– stal SW7M- jest to najbardziej uniwersalny jej model, z którego produkowane są narzędzia skrawające,
– stal SW18- stosowana głównie we frezach,
– stal SK5M- posiadająca zwiększoną twardość, która pozwala na obróbkę stali nierdzewnych lub kwasoodpornych,
– stal SW9 i SW12c- coraz mniej używane, znajdują się zazwyczaj w wiertłach i frezach składanych modułowo.

Stal szybkotnąca w obrocie złomem

Złom stali skupuje stal HSS w korzystnych cenach, które wynikają z jej niezwykłych właściwości. Następnie przetapia ją w specjalnych piecach, dzięki czemu powstaje podstawowy odlew, z którego producenci mogą wytworzyć kolejne narzędzia.