Skip to content Skip to footer

Zawory rozdzielające – ich rodzaje i zastosowanie

Mianem zaworów rozdzielających określa się szereg urządzeń, które kierują strumień czynnika roboczego rozmaitych maszyn i urządzeń. Mogą one również całkowicie go zamykać. Zawory takie są obecnie w wielu urządzeniach i maszynach, począwszy od sprzętów codziennego użytku, a na ogromnych maszynach czy liniach produkcyjnych w fabrykach, zakładach przemysłowych czy warsztatach.

Gdzie korzysta się z zaworów rozdzielających?

Postęp techniczny powoduje, że coraz więcej czynności wykonywanych jeszcze do niedawna przez człowieka jest dziś zautomatyzowanych, a urządzenia i maszyny wykonujące pracę na rzecz człowieka coraz bardziej zaawansowane technicznie. I właśnie zawory rozdzielające to jedno z wielu urządzeń, które dziś są powszechnie stosowane jako podzespoły większych urządzeń i maszyn.

Zawory takie spotkać można nie tylko w zaawansowanych maszynach przemysłowych, choć tam są najpowszechniejsze. Każda maszyna, linia produkcyjna czy maszyna budowlana zawiera w sobie nawet więcej niż jeden taki zawór. Ale i przedmioty codziennego użytku, jakie każdy ma w domu również mogą zawierać w sobie takie zawory. Sprzęt elektroniczny czy sprzęt AGD to dziś również bardzo zaawansowane urządzenia.

Rodzaje i rola zaworów rozdzielających

Rolą zaworów, zgodnie z nazwą, jest rozdzielać czynnik, który wykonuje danej maszynie określone zadanie. Czynnikiem takim najczęściej w dzisiejszych czasach jest energia elektryczna, ale może to być też woda i inne płyny czy powietrze oraz inne gazy lub mieszanki gazów. Z tego powodu zawory rozdzielające dzielimy na:

– elektryczne (elektromagnetyczne)
– pneumatyczne
– hydrauliczne.

Poza rozdzielaniem czynnik na dwie lub więcej dróg dalszego przepływu, zawór, jak każdy inny zresztą, może zamykać lub otwierać drogę przepływu. Ponadto zawory mogą przybierać pozycję częściowo otwartą w celu ograniczenia ilości czynnika roboczego. Poza najczęściej spotykaną funkcją sterującą, zawory mogą pełnić funkcję regulacyjną lub logiczną.

Dobór zaworów rozdzielających

Przy doborze zaworów rozdzielających do odpowiednich funkcji pod uwagę bierze się szereg parametrów. Oczywistymi wśród nich jest rodzaj czynnika roboczego oraz rozmiar samego zaworu. Ponadto istotna jest liczba dróg przepływu czynnika oraz liczba położeń samego zaworu, od zamkniętego poprzez częściowo otwarte po zamkniętą.

Na polskim rynku klienci, których interesują zawory rozdzielające, mają duży wybór pomiotów je oferujących. Wśród nich są również polscy producenci zaworów, którzy oferują również wykonanie ich na zamówienie pod konkretne zastosowanie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP