Zdrowe odżywianie i dbanie o sylwetkę wymaga nie tylko zbilansowanego jadłospisu i dużej dawki aktywności fizycznej, ale również znajomości kilku ważnych definicji z pogranicza medycyny i dietetyki. Jednym z nich jest indeks glikemiczny, który często możemy znaleźć w poradnikach żywieniowych.
Czym jest indeks glikemiczny?
Indeks glikemiczny to nic innego jak pewien rodzaj rankingu produktów spożywczych, opartego na zawartości i rodzaju cukrów, które znajdują się w danym produkcie. Dzięki indeksowi glikemicznemu wiemy, jak gwałtownie po spożyciu danego produktu (w ciągu dwóch godzin) wzrasta poziom glukozy we krwi.
Im niższy indeks glikemiczny tym lepiej. Oznacza to bowiem, że proces uwalniania glukozy nie następuje natychmiastowo, co daje uczucie energii, sił witalnych i sytości na dłużej.
Kto powinien uważać na poziom indeksu glikemicznego?
Indeks glikemiczny to definicja, którą powinny znać nie tylko osoby odchudzające się, ale również te chorujące na cukrzycę lub cukrzycą zagrożone. Również osoby z nadciśnieniem i nadwagą czy otyłością muszą zwracać uwagę na rodzaj i sposób przyrządzania produktów. Indeks glikemiczny nie jest skomplikowaną matematyką. Warto zaopatrzyć się w ściągę na temat: który produkt i w jakiej postaci jaki ma indeks glikemiczny, aby swoje codzienne potrawy prawidłowo bilansować.
Indeks glikemiczny kaszy
Kasze są źródłem witamin z grupy B, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu. Dodatkowo zawierają błonnik, który korzystnie działa na nasz przewód pokarmowy oraz zapobiega zaparciom.
Kasze powinny na stałe zagościć w naszej diecie. Indeks glikemiczny kaszy jest bardzo niski. Dla przykładu szklanka gotowanej kaszy jęczmiennej to 70 IG. Kalorii też ma niewiele: w 100 g gotowanej kaszy – 123 kcal.