Skip to content Skip to footer

Jak wybrać sztucer myśliwski?

Wybór broni na polowanie wcale nie jest prosty. Sprawę dodatkowo komplikuje szeroka oferta oraz mnogość akcesoriów. Czy broń lepiej kupić w sklepie stacjonarnym, czy z ogłoszenia sztucer myśliwski sprzedam?

Mniejszy problem mając ci myśliwi, którzy poszukują drugiego lub kolejnego egzemplarza broni. Mają oni już jeden model, który sprawdza się w określonych warunkach, zatem każda kolejna sztuka będzie uzupełnieniem kolekcji, a nie bronią podstawową. To duży komfort.

Rodzaje broni myśliwskiej

Rozróżnić można trzy podstawowe typy broni myśliwskiej:
– kulową,
– śrutową,
– kombinowaną.

Podział ten stworzony jest w oparci o rodzaj amunicji, ale również konstrukcję. Przekłada się to na konkretne parametry broni, które istotnie różnią się między sobą. I tak na zwierzynę drobną i średnią stosuje się śrutówki, na poważniejszą – broń kulową, w tym sztucery myśliwskie. Broń kombinowana przydaje się zwłaszcza na polowaniach zbiorowych, w czasie których trudno przewidzieć rodzaj zwierzyny.

Sztucery myśliwskie

W polskich warunkach terenowych i środowiskowych są bardzo popularne. Jest to broń kulowa o gwintowanej lufie. Zazwyczaj posiada otwarte przyrządy celownicze (muszka i szczerbinka), jednak rzadko się z nich korzysta. Większą precyzję zapewniają lunety optyczne.

Rodzaje sztucerów

Model podstawowy wyposażony jest w jedna gwintowaną lufę. W trakcie licznych modyfikacji stworzono wersję dwulufowe, w układzie zarówno pionowym, jak i poziomym. Takie sztucery nazywane są ekspresami, ze względu na to, że umożliwiają oddanie dwóch strzałów bez konieczności przeładowania. Jest to bardzo przydatne podczas polowań na zwierzynę agresywną czy niebezpieczną.

Występuje również sztucer leworęczny. Korzystają z niego myśliwi, którzy piszą lewą ręką, choć wcale nie jest to regułą. Zdarza się bowiem, że również osoby praworęczne wybierają ten rodzaj broni.

Gdzie kupić broń myśliwską?

Zakupu broni można dokonać w sklepie łowieckim. Jest to o tyle ciekawa opcja, że dobrać możemy przy okazji inne akcesoria, a także amunicję.

Innym rozwiązaniem, które nierzadko kusi cenowo, jest zakup broni od osoby prywatnej. Szukać trzeba ogłoszeń typu sztucer myśliwski sprzedam. W tym przypadku dobrze jest posiadać chociaż ogólne pojęcie o broni, aby móc ocenić stan oferowanych egzemplarzy. Ma to szczególne znacznie w przypadku modeli rzadkich takich, jak na przykład sztucer leworęczny.