Skip to content Skip to footer

Jakie są najpopularniejsze rodzaje alkomatów elektronicznych?

Elektroniczne alkomaty, jak powszechnie wiadomo można podzielić na trzy główne kategorie. Mowa tutaj oczywiście o urządzeniach z sensorem półprzewodnikowym, elektrochemicznym i spektrofotometrycznym. Te ostatnie to niezawodne urządzenia stacjonarne, z których dobrodziejstwa korzysta głównie policja i sądy.

Czym wyróżniają się półprzewodnikowe alkomaty?

Półprzewodnikowy elektroniczny alkomat jest zdecydowanie najtańszym urządzeniem, dlatego też tak wielu kierowców decyduje się na jego zakup. Niestety niska cena oznacza automatycznie niską jakość. Półprzewodnikowe alkomaty czułe są nie tylko na alkohol, ale również na wiele innych substancji, dlatego też wyniki badań często mogą być przekłamane. Wyniki pomiaru może znacząco zmienić nie tylko nikotyna, ale również węglowodory. Przed wykonaniem pomiaru najlepiej nic nie jeść, nie palić i nie przyjmować leków. Pamiętać należy także, że nawet przepłukanie ust może być przyczyną błędnego pomiaru. Jeżeli chodzi o kalibrację sprzętu, to zazwyczaj odbywa się ona co pół roku.

Czym charakteryzują się alkomaty elektrochemiczne?

Zdecydowanie bardziej zaawansowany jest elektrochemiczny alkomat, który czuły jest wyłącznie na etanol. W trakcie utleniania alkohol automatycznie przekształca się w kwas octowy. W trakcie tego procesu dochodzi do uwolnienia elektronów i powstania prądu elektrycznego. Wielkość uzyskanego prądu jest proporcjonalna oczywiście do stężenia alkoholu, który zawarty jest w wydychanym powietrzu. Dzięki nowoczesnej technologii margines błędu jest bardzo niewielki. W profesjonalnych urządzeniach kalibrację należy przeprowadzać co 12 miesięcy.

Gdzie kupić elektroniczny alkomat?

Jednorazowe alkotesty dostępne są na stacjach benzynowych, ale niestety nie są one warte polecenia. Największy wybór alkomatów elektronicznych znaleźć można w sklepach stacjonarnych i internetowych, które oferują najniższe ceny na rynku. Alkomaty sklep online bardzo często oferuje fachowe doradztwo i profesjonalny serwis. Wysokiej klasy Elektroniczny alkomat można kupić już od 120 zł. Warto postawić na oryginalny sprzęt od renomowanego producenta. Uważać należy z kolei na chińskie alkomaty, które pod względem jakości wykonania pozostawiają bardzo wiele do życzenia.