Skip to content Skip to footer

Pomysły na inteligentne oświetlenie salonu

Oświetlenie w salonie powinno być zawsze dobierane zarówno do wielkości, jak i również do kształtu pomieszczenia. W stosunkowo niewielkich salonach wystarczy jedno źródło światła, które najlepiej umieścić centralnie. W nowoczesnych salonach, które mają dużą przestrzeń do dyspozycji, koniecznie jest już użycie kilku równomiernie umieszczonych źródeł światła.

Jak prawidłowo oświetlić salon?

Jeżeli salon ma zakamarki albo łączy się z innymi pomieszczeniami to warto zapewnić odpowiednie źródło światła w każdej części. Pamiętać należy o tym, że wszystkie lampy wiszące w salonie powinny mieć zgrane ze sobą oprawy oraz identyczny kolor światła. Oświetlenie w żadnym wypadku nie może tworzyć dysonansu. Wysokie salony, które w dzisiejszych czasach są bardzo modne, wymagają silnego źródła światła. Niestety w wysokich salonach często pojawia się problem z wymianą żarówki albo utrzymaniem lamp wiszących w idealnej czystości.

Połączenie kilku rodzajów światła

Aby uzyskać oryginalny efekt i olbrzymią swobodę w zmianie nastrojów warto rozmieścić nasze oświetlenie warstwowo. Oświetlenie ogólne w tym wypadku będzie znakomitym tłem dla oświetlenia miejscowego. Warto posiłkować się również oświetleniem dekoracyjnym, które jest w stanie odmienić oblicze nawet najbardziej ponurych pomieszczeń. Bardzo ważną kwestią jest oczywiście to, z którego miejsca światło pada oraz jaka jest jego barwa. Jeżeli operować będziemy w salonie różnymi rodzajami światła o zupełnie innym natężeniu, to będziemy w stanie wyczarować w poszczególnych strefach zupełnie odmienne klimaty. Lampy sufitowe mogą nie tylko zmieniać kolor tkanin, ścian i tapet, ale również mebli czy obrazów zawieszonych na ścianach. Różny typ światła może powiększać lub pogłębiać wszelkie nisze oraz zagłębienia.

Dlaczego wybór światła jest tak bardzo ważny?

Pamiętać należy o tym, że to właśnie od własności światła zależy w dużej mierze jak się czujemy na co dzień. Jasne pomieszczenia jak powszechnie wiadomo wywołują pogodny nastrój i błyskawicznie pobudzają do aktywności. Wnętrza o niższym poziomie oświetlenia wywoływać będzie z kolei silne uczucie odprężenia i spokoju. Dzięki takiemu światłu nasz salon będzie ciepły i przytulny. W przypadku oświetlenia rozproszonego zdecydowanie rozsądniej jest wybrać kilka słabszych punktów świetlnych niż jeden mocny. Odwiedzając sklep z lampami warto więc zwracać uwagę nie tylko na design i cenę lamp, ale również na to jakie światło dają.

Eleganckie lampy kupisz w sklepie https://homelight.pl/