Skip to content Skip to footer

Co wziąć ze sobą na polowanie?

Kwestia powszechnego dostępu do broni jest obecnie szeroko dyskutowana. Postulat ten ma swoich zwolenników wśród osób, które twierdzą, że jest to dobra możliwość na obronę przed przestępcami, którzy i tak broń nabędą, np. z nielegalnego źródła, ale ma także swoich przeciwników, którzy wróżą eskalację niepotrzebnych konfliktów między pojedynczymi jednostkami i wzrost zgonów.
To jednak nie wszystko, bo wśród zwolenników będą zapewne także osoby, które chciałyby wykorzystywać broń do celów łowieckich sportowych lub kolekcjonerskich.

Polowania

Oczywiście w kwestii dostępu do broni łowieckiej znajdzie się również grupa osób, która będzie forsować ograniczenia ze względu na wątpliwą etyczność tego przedsięwzięcia. To determinuje myśliwych do tego, aby postępować w zgodzie z zasadami ochrony środowiska naturalnego i dokładnie selekcjonować zwierzynę.

Broń łowiecka

Aby stać się myśliwym z prawdziwego zdarzenia, wymagane są nie tylko dobre oko i umiejętności strzeleckie. Podstawą jest odpowiednia broń łowiecka, która zostanie dopasowana do naszego profilu. Kwestią zasadniczą jest rozmiar lufy. Broń myśliwska w przypadku polowań nocnych albo pędzonych powinna mieć dłuższą lufę. Dzięki temu jest większa szansa na celny traf. Jednak należy dobierać broń łowiecką przede wszystkim z myślą o swojej wygodzie i komforcie, na co długość także ma wpływ.

Broń myśliwska – ciężar

Oprócz długości lufy ważnym zagadnieniem jest także jej masa. Pierwszorzędną kwestią jest oczywiście nasza waga i koordynacja ruchowa. Im ciężsi jesteśmy, tym cięższą broń będziemy w stanie unieść. Jednak szacuje się, że waga broni łowieckiej nie powinna przekraczać czterech kilogramów. Ułatwia to przemieszczanie się po lasach, ale także samo celowanie, gdyż nie trzeba walczyć dodatkowo z nadmiernym ciężarem, który będziemy mieć w rękach.

Co jeszcze oprócz broni?

Poza bronią myśliwską należy zaopatrzyć się także w odpowiedni strój. Właściwa odzież może dać nam większe poczucie bezpieczeństwa. Odpowiednie kolory pomagają bowiem zakamuflować się we właściwy sposób w lesie i sprawić, że dla dzikiej zwierzyny będziemy praktycznie niewidoczni. Ważna jest także funkcjonalność i uniwersalność stroju. W przypadku deszczowej pogody dobrze jest mieć na sobie nieprzemakalną kurtkę, a także buty, które są odporne na wilgoć i pozwalają przemieszczać się po bagiennych obszarach.