Skip to content Skip to footer

Czy pianki polietylenowe mogą zastąpić styropian?

Do zabezpieczania produktów w transporcie często jest stosowany styropian. Jest to materiał łatwy w produkcji oraz posiadający wiele zalet. Ma też jednak kilka bardzo słabych stron. Jest kruchy, łamliwy i najczęściej nie jest możliwe, aby elementy wykonane ze styropianu używać wielokrotnie. Dobrym alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie zabezpieczenia z polietylenu.

Jakie są podstawowe cechy pianek PE ?

Pianka polietylenowa cechuje się bardzo dobrą neutralnością chemiczną. W praktyce oznacza to, że wiele wrażliwych produktów, takich jak sprzęt medyczny czy nawet obrazy i inne dzieła sztuki mogą być zabezpieczone za pomocą PE. Jest ona ponadto doskonałym rozwiązaniem w kwestii amortyzacji wstrząsów. Pianka w rolce jest doskonałym rozwiązaniem, jeżeli dla wyrobu mogą być groźne obtarcia czy pęknięcia. Wspomniany wyżej sprzęt medyczny czy też dzieła sztuki tak często i chętnie są zabezpieczane za pomocą pianki polietylenowej, gdyż jej kolejną istotną cechą są doskonałe właściwości w kwestii nieprzepuszczalności wilgoci, pyłów i innych zanieczyszczeń.

Pianka PE ponadto jest bardzo odporna na ścierania, dzięki czemu można ją stosować wielokrotnie.

Czy masa transportowanego komponentu ma znaczenie?

Pierwszym pytaniem jakie nasuwa się na myśl to, czy delikatna i cienka kostka z polietylenu sprawdzi się równie dobrze do ochrony dużych i ciężkich przedmiotów. Jest to oczywiście zasadne pytanie. Dobrą wiadomością jest fakt, że pianka polietylenowa jest oferowana w różnych wariantach. W zależności od masy chronionego przedmiotu można wybrać polietylen o różnej gęstości. Gęstość wyraża się jako masę jednego metra sześciennego. Do ochrony większych i cięższych przedmiotów używa się polietylenu o większej gęstości.

Pianka polietylenowa producent – w jakiej formie pianki PE są oferowane?

Pianka PE może być oferowana w postaci płyt, bloków lub nawojów. Częstym i chętnie wybieranym rozwiązaniem jest Pianka w rolce. Dlatego też producenci w tej postaci najczęściej sprzedają polietylenowe materiały ochronne. Warto podjąć współpracę z doświadczonym producentem pianki, gdyż pozwala to na łatwą i szybką indywidualizację zamówienia. Przykładowo, jeżeli chce się zastosować piankę PE we własnym wyrobie, doświadczony dostawca może wykonać model 3D w oprogramowaniu CAD. Obniża to koszty wdrożenia wyrobu oraz zapewnia, że już od pierwszej dostawy otrzymamy produkt spełniający nasze wymagania, czyli blok pianki idealnie wpasowujący się w obrys naszego komponentu.