Skip to content Skip to footer

Dezynfekcja i sterylizacja w placówkach medycznych

W każdym ośrodku zdrowia, laboratorium, szpitalu i innych placówkach medycznych przeprowadzana jest dezynfekcja i sterylizacja. Mają one za zadanie zapewnić bezpieczeństwo ludzi w taki sposób, żeby się oni nie zarazili wirusami, bakteriami i innymi drobnoustrojami. W niniejszym artykule wyjaśniamy, na czym polegają te procesy, jak są wykonywane i czym się różnią. Zachęcamy do lektury.

Dezynfekcja medyczna

To czynności z wykorzystaniem środków chemicznych do zlikwidowania wirusów, bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów, które osiadają na różnych powierzchniach i unoszą się w powietrzu. W placówkach medycznych regularnie przeprowadzana jest dezynfekcja wielu powierzchni i przedmiotów. Służą do tego różne płyny, spraye, pianki, chusteczki, które różnią się zawartym środkiem chemicznym, zapachem oraz kolorem.

Na rynku dostępnych jest wiele środków, które służą dezynfekcji. Do placówek medycznych należy stosować wyłącznie oryginalne i certyfikowane preparaty, które są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi.

Sterylizacja medyczna

Sterylizacji podlegają wszelkie przedmioty (zazwyczaj narzędzia), które mają bezpośredni kontakt z naruszonymi tkankami pacjenta, ranami, błonami śluzowymi oraz służą przecięciu tkanek. Przez ranę może dojść do zakażenia (np. wirusem) całego organizmu.

Sterylizacja medyczna polega na wyjałowieniu przedmiotu. Efekt ten można uzyskać np. poprzez umieszczenie przedmiotu w specjalnej komorze sterylizującej i wykorzystującej wysokie ciśnienie, wysoką temperaturę i związki chemiczne. Sterylizacja medyczna jest także przeprowadzane przy zastosowaniu promieniowania, gazu lub sączenia membranowego.

Dezynfekcja i sterylizacja – czym się różnią?

Skuteczniejsza jest sterylizacja, gdyż ona usuwa drobnoustroje w formie wegetatywnym, zarodnikowym i przetrwalnikowym. Daje 100% pewności, że dany przedmiot będzie wyjałowiony. Dezynfekcja takiej pewności nie daje, dlatego stosuje się ją w warunkach umiarkowanego zagrożenia zakażeniem.

Dezynfekcja medyczna jest zawsze przeprowadzana przed sterylizacją. Można powiedzieć, że jest to etap sterylizacji. Nie mniej jednak, obydwa procesy mają ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa ludzi przebywających w placówkach medycznych.