Skip to content Skip to footer

Dezynfekcja i sterylizacja w życiu codziennym

W dzisiejszych czasach większość ludzi zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie stanowią drobnoustroje. Dlatego też na co dzień podejmuje się wiele prób na to, aby uniknąć zakażenia różnymi zarazkami. Wśród najpopularniejszych metod na ochronę zdrowia jest dezynfekcja i sterylizacja.

Dezynfekcja i sterylizacja – wady i zalety

Większość osób mniej więcej rozumie różnicę między sterylizacją i dezynfekcją. Sterylizacja pozwala zabić wszystkie formy drobnoustrojów, włączając w to formy przetrwalnikowe. Wykorzystuje do tego wysoką temperaturę lub inne czynniki fizyczne. Z kolei dezynfekcja medyczna opiera się na zastosowaniu środka z zawartością alkoholu. Alkohol zabije wszelkie bakterie i inne mikroorganizmy, ale nie zawsze likwiduje ich formy przetrwalnikowe. Zatem dezynfekcja medyczna jest mniej dokładna niż sterylizacja. Jednakże dezynfekcja jest wciąż bardzo potrzebna, zwłaszcza w miejscach takich jak gabinety stomatologiczne, salony fryzjerskie czy też gabinety kosmetyczne. Miejsca te odwiedza wiele osób, które są tam obsługiwane przy pomocy tych samych narzędzi. Dlatego też dezynfekcja tych narzędzi jest kluczowa do tego, aby zatrzymać roznoszenie zarazków między różnymi osobami. Jakość oferowanych usług można poznać po tym, jak regularnie dezynfekowane są narzędzia w danym salonie lub gabinecie. Dezynfekcja to bowiem sposób na to, aby dbać o swoich klientów.

Sterylizacja medyczna w szpitalach i laboratoriach

W przeciwieństwie do dezynfekcji, Sterylizacja medyczna wymaga dostępu do odpowiedniego sprzętu. Dlatego też nie może być wykonywana tak łatwo i wymaga czasu. Wyposażenie, które pozwala na sterylizację znajduje się jednak w każdym szpitalu, a także w laboratoriach medycznych na całym świecie. Gabinety kosmetyczne i inne placówki tego typu zazwyczaj powinny wysyłać swoje narzędzie do firm, które oferują możliwość wykonania sterylizacji na zlecenie. Wiąże się to z dużymi kosztami, ale jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa klientów. Dezynfekcja na co dzień pozwala jednak zminimalizować ryzyko zakażenia. Dlatego preparaty dezynfekujące powinny być dostępne we wszystkich miejscach publicznych. Dzięki temu każdy może zadbać zarówno o swoje zdrowie, jak i zdrowie innych osób.