Skip to content Skip to footer

Dieta z soków – jakich efektów się spodziewać?

Owoce i warzywa to najważniejszy, choć często niedoceniany, element codziennej diety. Są źródłem witamin i minerałów, dostarczają energii, jednocześnie nie powodując kumulowania się nadprogramowych kilogramów. Ich doskonałym źródłem są świeże soki z owoców i warzyw. Oprócz uwzględnienia ich w menu na co dzień warto od czasu do czasu postawić na dietę sokową.

Jak wygląda dieta z soków?

Planując zdrową dietę, trzeba pamiętać, że podstawą piramidy żywieniowej są warzywa, a w mniejszej ilości – owoce. Stanowią bogate źródło wielu witamin i minerałów, są źródłem energii, dostarczają organizmowi antyoksydantów, które mają działanie przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe. Doskonałym sposobem na pobudzenie swojego organizmu i szybką poprawę stanu zdrowia jest dieta sokowa – w całości oparta o świeże soki. Tę stosuje się raz na kilka miesięcy, na kilka dni rezygnując z innych pokarmów niż owoce i warzywa w formie płynnej. Jedynym elementem diety są soki – z owoców, z warzyw, z mieszanki owoców i warzyw, rozplanowane tak, by zapewniały uczucie sytości.

Korzyści ze stosowania kuracji sokowej

Dlaczego warto od czasu do czasu przeprowadzić kurację sokową? Przede wszystkim dla zdrowia i dla dobrego samopoczucia! Wystarczy jeden czy dwa dni, żeby oczyścić swój organizm z toksyn i solidnie do nawodnić. Soki są też prawdziwą witaminową bombą, co szybko przynosi efekty w postaci lepszego samopoczucia.Dieta z soków działa odżywczo, pobudzająco, oczyszczająco. Pomaga wygasić stany zapalne i spalić tkankę tłuszczową, zapobiega nadwadze oraz chorobom z nią związanym: miażdżycy, cukrzycy, chorobom serca. Poprawia koncentrację, zapewnia uczucie lekkości, korzystnie wpływa na kondycję.

Dieta sokowa – dla kogo, jakie przeciwwskazania?

Dieta z soków może być stosowana przez większość osób o dobrym stanie zdrowia. Ważne, aby dobrze się do niej przygotować, ustalając jadłospis sokowy ze specjalistą lub korzystając z fachowego poradnika. Na kilka dni przed dietą z soków trzeba też ograniczyć tłuste, kaloryczne potrawy na rzecz lekkostrawnych, roślinnych, żeby przygotować ciało do kuracji.Kuracja sokowa jest wykluczona w przypadku chorych przewlekłe, będących pod ścisłą kontrolą lekarza: cukrzyków, osób z chorobami autoimmunologicznymi, nadciśnieniowców.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Sofra.com.