Skip to content Skip to footer

Żywica epoksydowa

Żywica epoksydowa jest to całkowicie syntetyczny produkt polimerowy, który w pierwotnej postaci jest płynny, jednak do dokładnym zmieszaniu z utwardzaczem staje się ona twarda, odporna na wilgoć, większość substancji chemicznych oraz na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Możliwości żywicy epoksydowej

Sama żywica epoksydowa przezroczysta nie ma możliwości by stać się twardym materiałem. Żeby uzyskać postać żywicy twardej i przezroczystej należy wmieszać do niej bezbarwnego utwardzacza, ponieważ obie ciecze są o takiej samej barwie, to należy mieszać dosyć długo, by mieć całkowitą pewność, że żywica epoksydowa przezroczysta jest dobrze połączona z utwardzaczem. Źle wymieszana żywica nie będzie odpowiednio zastygała. Obecnie żywica epoksydowa przezroczysta ma szerokie zastosowanie w różnych branżach. Zaczynając od przemysłu wnętrzarskiego aż po tworzenie dodatków i biżuterii. Żywica epoksydowa jest materiałem odpornym na większość substancji chemicznych, odporna na urazy mechaniczne oraz na niekorzystne warunki atmosferyczne. Żywica również wydobywa świeżość zatopionych w niej materiałów, dlatego też coraz częściej jest wykorzystywana do zalewania nią drewnianych podłóg.

Na użytek własny

Żywicę epoksydową można nabyć w ilościach detalicznych. Dzięki niej można połączyć różne materiały takie jak metale, plastik i drewno. Jest również wykorzystywana przez artystów do tworzenia nietuzinkowej biżuterii. Zatopiony element, który niesie ze sobą ładunek emocjonalny może być niezwykłą pamiątką, która będzie służyła przez lata.

Praca z żywicą

Żywica jest materiałem w miarę łatwym w obróbce. Jednak należy przestrzegać kilku zasad, by efekt końcowy był odpowiedni.

Po pierwsze: Konieczne jest odpowiednie połączenie żywicy z utwardzaczem.

Po drugie: Nie można dopuścić do zastygnięcia żywicy, w której zebrały się bąbelki powietrza, ponieważ nie będzie możliwości potem tego poprawić.Po trzecie: Elementy, które będą zalane żywicą należy uprzednio odpowiednio oczyścić i przygotować. Samo zalewanie żywicą musi być w momencie, kiedy jest ona zupełnie płynna i klarowna, w innym przypadku praca może się nie udać. Po czwarte: Należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia oraz akcesoria, które są wręcz niezbędne do pracy z żywicą epoksydową, takie jak miarki i mieszadła.

Przestrzeganie powyższych wskazówek pomoże w tworzeniu niezwykłych rzeczy i prac z żywicą epoksydową przezroczystą.