Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto wybrać doniczki rattanowe?

Hodowla kwiatów to bez wątpienia prawdziwa pasja wielu osób. Same rośliny, mimo że odgrywają kluczową rolę, to jednak nie wszystko. Duże znaczenie, jeśli chodzi o estetykę całości, mają także akcesoria dekoracyjne w postaci doniczek. Czy wersje z rattanu to dobry wybór?

Czym są doniczki rattanowe?

O popularności donic z drewna, betonu, plastiku czy ceramiki nie trzeba nikogo zapewniać. Jednak od pewnego czasu ogromnym uznaniem cieszy się również opcja plecionkowa. Doniczki z rattanu doskonale uzupełniają się z każdego rodzaju roślinami, a do tego są bardzo praktyczne. Charakteryzują się także dużą lekkością i przyjemnym wyglądem. Można je wykorzystać na balkonie czy tarasie, a także we wnętrzach, zarówno tych urządzonych w stylu klasycznym, jak i zdecydowanie nowoczesnym. Z uwagi na ilość dostępnych wymiarów, kształtów, kolorów i form, doniczki z rattanu stanowią w wielu mieszkaniach przyciągający wzrok, designerski element całego wyposażenia. Osoby zajmujące się aranżacją przestrzeni często wykorzystują je jako rozwiązanie dekoracyjne na tarasach, w salonach i sypialniach, także tych w klimacie minimalistycznym. Donice rattanowe dobrze komponują się nie tylko z roślinnością, ale też innymi akcesoriami ozdobnymi, szczególnie szklanymi, ceramicznymi i aluminiowymi. Można je bez problemu nabyć w wielu sklepach. Dostępne są zarówno w wersjach stojących, jak i wiszących. Ich koszt zależny jest m.in. od rozmiarów poszczególnych donic – średnio wynosi on około 200-300 złotych.

Doniczki rattanowe a rozwój roślin

Plecionka, z której wykonane są tego typu doniczki, doskonale sprawdza się przy roślinach. Głównym jej atutem jest umożliwienie cyrkulacji powietrza, prawidłowego oddychania i stałego ujście nadmiaru wilgoci, co nie pozostaje obojętne dla wzrostu kwiatów i ich ogólnego stanu. Donice rattanowe, mimo że lekkie, zapewniają również stabilność i solidność całej konstrukcji. W razie jakichkolwiek zabrudzeń dość łatwo dają się doprowadzić do porządku. Choć tego typu donice świetnie sprawdzają się do hodowli roślin na zewnątrz, trzeba zachować w tym zakresie ostrożność. Pojemniki z rattanu niezbyt dobrze reagują na skrajne czynniki atmosferyczne, jak np. intensywne promienie słoneczne lub niskie temperatury. W okresie zimy warto więc schować je w mieszkaniu, a dodatkowo od czasu do czasu, np. raz w ciągu roku, pomalować je. Trzeba również pamiętać, że ich konstrukcja powoduje stały odpływ wody, dlatego regularne podlewanie roślin, oczywiście wedle potrzeby, jest bardzo ważne.

Doniczki rattanowe kupisz w sklepie https://sklepogrodniczyolza.pl/pl/140-donice-rattanowe