Skip to content Skip to footer

Do czego wykorzystywane jest zawiesie linowe?

W obecnych czasach zawiesie linowe jest standardowym osprzętem pomocniczym w podnoszeniu, przenoszeniu, a także transporcie ładunków. Wszelkie zawiesia tego typu zrobione są z zastosowaniem nowoczesnej technologii oraz wysokiej jakości materiałów.

Zawiesie linowe – co daje?

Zawiesia linowe dają optymalną wytrzymałość połączeń zaciskanych, a ponadto będą są odporne na działanie niskich i wysokich temperatur. Dlatego można je stosować w różnych warunkach pogodowych.

Trzeba zaznaczyć, że zawiesie linowe jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zawiesi. Takie zawiesia są produkowane od dekad. Warto wspomnieć o tym, że zawiesie linowe powinny być zrobione zgodnie z normami PN-EN 13414-1,a także PN 13414-2. W zależności od indywidualnych potrzeb klienta zawiesie linowe może być zrobione z różnych wersji – może mieć inną końcówkę.

Jakie są dostępne zawiesia linowe?

Na rynku do kupienia jest zawiesie linowe jednocięgnowe, a także zawiesie dwucięgnowe. Te pierwsze ma jedną linę, a drugie dwie. Oprócz tego do kupienia jest zawiesie linowe trzy cięgnowe, a także czterocięgnowe. Warto również wspomnieć o zawiesiach linowych o obwodach zamkniętych, które połączone są końcami liny.

Zawiesie linowe zostało zbudowane z liny, która ma zaciśnięte różne typy końcówek. Należy pamiętać, że połączenie odbywać się będzie przy zastosowaniu tulejki aluminiowej, która jest zaciśnięta na linie przy użyciu prasy hydraulicznej. Sytuacja będzie wyglądać podobnie w przypadku zawiesia łańcuchowego oraz linowego, które oferuje szeroką gamę zakończeń cięgien.

Zawiesie linowe – wybór

Warto pamiętać o tym, że dobór elementów do zawiesi linowych będzie oparty o normy PN-EN 13411-3, a także PN-EN 1677. Przeważnie stosowane rodzaje zakończeń liny to kausza, pętla, szakla z hakiem czy ogniwo. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że zawiesie linowe może być wykonane o dowolnej długości i udźwigu aż do 88 ton.

Gdy pojawia się potrzeba użycia zawiesi linowych o większym udźwigu, to warto będzie zastosować zawiesie linowe typu Grummet. To bardzo oryginalny typ zawiesia, które ma zamknięty obwód. Ponadto w takim zawiesiu liny splatają się ze sobą łącząc jeden kabel. Jego końce są wzajemnie zaplecione tak, żeby na całej swej długości kabel był identycznej grubości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.pl