Skip to content Skip to footer

Efekt przesteru

Większość ludzi grających na gitarze miała styczność z kostkami z przesterem. Jest to jeden z podstawowych efektów używanych podczas gry na gitarze. Na rynku mamy bardzo dużo urządzeń, których zadaniem jest zniekształcanie dźwięku gitary. Robią to w naprawdę przyjemny sposób dla uszu. Oczywiście musimy uważać, ponieważ wcale nie tak łatwo jest wybrać właściwy przester gitarowy. W przypadku korektora możemy łatwo przewidzieć jak zabrzmi efekt końcowy piosenki, nawet jeżeli użyjemy korektorów różnych producentów.

Gdzie kupic przester?

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku efektu jakim jest delay. Przestery niestety są bardzo ciężkie do przewidzenia i nie mamy żadnych technicznych możliwości, żeby wiedzieć jak będą różniły się brzmienia. Przester gitarowy najlepiej jest wybierać osobiście, ponieważ wszelkie opisy na stronach internetowych mogą być pomocne, jednak nie zastąpią rzeczywistych odczuć. Żeby kupić taki przester jaki będzie nam odpowiadał będziemy musieli się wybrać do sklepu stacjonarnego.

Oznaczenia

Najlepiej do takiego, który oferuje przetestowanie danych instrumentów oraz efektów przed zakupem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie kupujemy kota w worku, ale sprawdzone urządzenie. Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę to oznaczenia na budowie. Najprostsze rozwiązania czasami są jednak najlepsze. Producentom zależy, żeby kierować swoje produkty do odpowiednich osób, dlatego informacje na obudowie są bardzo przydatne. Gdy chcemy osiągnąć twarde, brudne brzmienie to powinniśmy zakupić produkty oznaczone jako „metal” oraz „death”. Natomiast, jeżeli zależy nam na bardziej wysublimowanym oraz delikatnym brzmieniu to świetnie będzie nam pasowały efektu spod szyldu „blues” oraz „tube”.

Wskazówki

Musimy jednak pamiętać, że nazwy efektów lepiej traktować jako pewną wskazówkę niż w pełni się na tym opierać. O wiele lepiej przestery testować samemu i sprawdzać te efekty w rzeczywistości. Jest to jedyny sposób, żeby dobrać odpowiedni efekt. Zakupy na odległość są komfortowe, ale często lepiej jest poświęcić więcej czasu i kupić coś co faktycznie sprosta naszym wymaganiom. Jeżeli szukamy lżejszych oraz cieplejszych przesterów to powinniśmy sprawdzić overdrive. Kostki tego typu są idealne do grania rocka, muzyki pop oraz bluesa. Jest to bardzo delikatny oraz przyjemny dla ucha przester. Wiele popularnych gwiazd używa tego efektu.