Skip to content Skip to footer

Ferie nad morzem – czy warto?

Większość z nas, gdy planuje wyjazd na ferie, zupełnie nie bierze pod uwagę miejscowości nadmorskich. Bałtyk kojarzy się przecież z letnim upałem, kąpielą i opalaniem. Czy jednak należy rezygnować z niego zimą? Ferie nad morzem to wbrew pozorom mnóstwo zalet. Oto kilka z nich.

Klimat służący zdrowiu

Wizyta nad morzem to zawsze okazja do zażycia jodu. Pierwiastek ten jest niezwykle ważny dla organizmu, a szczególnie do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Możliwość zapewnienia sobie czystego nadmorskiego powietrza dobrze wpływa na nasze zdrowie, a dodatkowo przyczynić się do poprawy samopoczucia.

Kwestia ta jest szczególnie istotna w ostatnich latach, gdy pojawił się problem licznych zanieczyszczeń powietrza i występowania smogu zwłaszcza w południowych regionach kraju. Zimą lepiej więc służyć nam będzie klimat morski, znacznie czystszy i przede wszystkim bezpieczniejszy dla organizmu.

Puste plaże i niskie ceny

Choć ferie nad morzem mogą być doskonałą przygodą i świetnie spędzonym czasem, nie da się ukryć, że ogromna większość turystów pojawia się tu w lipcu i sierpniu. Wakacje to czas urlopów i korzystania z wysokich temperatur, które z plażą i morzem kojarzą się zdecydowanie bardziej niż mróz w okresie zimowym. Co to oznacza? Przede wszystkim spokój, o który raczej trudno latem nad Bałtykiem.

Przyjeżdżając tu na ferie w styczniu czy lutym nie spotka się tak licznych grup, które – co tu dużo ukrywać – przyczyniają się do powstawania ogólnego hałasu i chaosu, utrudniającego wypoczynek. Cicha, pusta plaża zimą ma więc wbrew pozorom mnóstwo uroku i zalet. Okres poza sezonem sprzyja także niższym cenom – z pewnością jest spora szansa, że zapłacimy mniej choćby za pobyt w hotelu. Również ceny wejściówek na rozmaite atrakcje mogą być bardziej korzystne.

Piękne widoki i morze atrakcji

Spędzając ferie nad Bałtykiem, można szybko przekonać się, że morze zimą to przepiękne widoki. Śnieg, lód, fale, sztormy uwiecznione na zdjęciu stanowią świetną pamiątkę na długie lata. Obserwowanie przyrody i krajobrazu innego niż w sezonie wiosenno-letnim to niezwykle ciekawe doświadczenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Wrażeń dostarczyć mogą również liczne atrakcje. Nad morzem można z powodzeniem uprawiać mnóstwo dyscyplin sportowych – znajdują się tu nawet stoki! Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by miłośnicy nart oddawali się swojej pasji. Poza tym można biegać, spacerować, jeździć na łyżwach. Nad morzem nie brakuje również muzeów, galerii, teatrów, rozmaitych zabytków. Wszystko zależy od konkretnej miejscowości i jej okolicy.