Magazyny to miejsca, w których przechowuje się zapasy (towary i wyroby), a w związku z tym, że zapasy są uzupełniane lub wywoływane, w magazynie odbywa się ich ruch oraz wszystkie czynności logistyczne. Głównym zadaniem magazynu jest ochrona przed czynnikami atmosferycznymi.
Powierzchnia magazynu
Jeśli chodzi o powierzchnię, wyróżnia się magazyny małe (500m²), średnie, wielkopowierzchniowe, specjalistyczne. Aby miejsce do przechowywania zwiększyć i maksymalnie wykorzystać, magazyny wyposażone są w regały – regały stałe (wolnostojące lub samonośne), przejezdne (podłogowe lub torowe) i regały specjalizowane. Umożliwiają one ustawianie na półkach jednostek ładunkowych – palet, pojemników. Często spotykany jest też pojemnik plastikowy z przegródkami, ułatwiający zachowanie porządku.
Sztaplowanie
Sztaplowanie palet, czyli piętrowe ich układanie to kolejny sposób, by zaoszczędzić miejsce na magazynie. Oczywiście nie każdy towar można stawiać jeden na drugim, ale gdy jest taka możliwość, należy ją wykorzystać. Oszczędność miejsca w magazynie, to oszczędność pieniędzy. Pojawiły się także pojemniki sztaplowane np. pojemnik plastikowy z przegródkami na różne rodzaje śrubek można postawić jeden na drugim i w ten sposób maksymalnie wykorzystać powierzchnię. Pojemniki sztaplowane i sztaplowanie palet to także redukcja prac logistycznych.
Magazyny nie są z gumy. Powinni mieć to na uwadze i klienci, i właściciel magazynu. Miejscem należy naprawdę rozsądnie gospodarować. W ten sposób, mając informację o poziomie zapełnienia podłogi i gniazd, można szukać następnych klientów lub następnych powierzchni do wykorzystania.
Cena powierzchni
Cena za miejsce paletowe zależy od wielkości magazynu, klasy (magazyny o wysokiej klasie są droższe od np. magazynów w starych budynkach) i regionów. Oczywiste jest, że np. w portach, gdzie miejsca na przechowywanie towarów jest stosunkowo niewiele na określonej powierzchni, natomiast zapasów dość dużo (wyładunki z kontenerów), ceny są wysokie. Natomiast w regionach oddalonych od infrastruktury logistycznej i gdzie nie ma dużego zapotrzebowania na dodatkowe miejsca przechowywania ceny są relatywnie niższe.
Czy każdy zakład produkcyjny powinien mieć swój magazyn?
Odpowiedź brzmi – nie. Budowa własnego magazynu nie zawsze się opłaca. Po pierwsze jego budowa trwa, a miejsce z reguły potrzebne jest „od zaraz”, po drugie wybudowany magazyn oznacza ponoszenie kosztów bez względu na to czy stoi pusty, czy pełny. Po trzecie warto przeprowadzić analizę ekonomiczną czy koszty budowy nie przewyższą kosztów wynajmu.