Skip to content Skip to footer

Jak działa przepompownia ścieków?

W przypadku obszarów, które nie zostały wyposażone w zbiorczą sieć kanalizacyjną typu grawitacyjnego (a przyczynia się do tego naprawdę wiele czynników), idealnym rozwiązaniem do zastosowania będzie kanalizacja ciśnieniowa, której podstawą są przepompownie ścieków zlokalizowane na terenach poszczególnych posesji (dużo ciekawostek na ten temat można znaleźć zaglądając na stronę https://oczyszczalnie-metalbud.pl)

Systemy kanalizacji ciśnieniowej z przepompownią ścieków

Przepompownie ścieków pozwalają na sprawne działanie kanalizacji ciśnieniowej. W tym przypadku wszelkie ścieki odprowadzane są przez zbiorczy kolektor, który w odpowiedni sposób łączy ze sobą wszystkie przepompownie znajdujące się na danym obszarze, przede wszystkim na prywatnych posesjach. Kanalizacje ciśnieniowe będą idealnym rozwiązaniem w szczególności w takich przypadkach, w których ukształtowanie terenu jest niekorzystne, bądź występuje rozproszona zabudowa, więc technicznie nie ma możliwości instalacji zbiorczej sieci kanalizacyjnej.

Przepompownie ścieków równie dobrze sprawdzą się w przypadku osiedli jednorodzinnych, jak i indywidualnych posesji czy gospodarstw rolnych. Ponadto przepompownie dobrze sprawdza się również w zakładach przemysłowych oraz lokalach gastronomicznych. Przepompownie ścieków, ze względu na charakterystyczną budowę bardzo często będą jedynym rozsądnym rozwiązaniem w centrach miast, aby zwiększyć przy ich pomocy wydajność kanalizacji, co pozwoli na normalne i przeprowadzane bez zakłóceń odprowadzenie ścieków (więcej przykładów znaleźć można na https://oczyszczalnie-metalbud.pl).

Budowa przepompowni ścieków

Aby przepompownie ścieków mogły spełnić swoje funkcje muszą być wyposażone. Podstawą w tym przypadku będzie odporny na korozję i bardzo szczelny zbiornik. Ponadto niezbędna również będzie pompa zatapialna oraz armatura tłoczna (najlepiej wykonana z kwasoodpornej stali). Oczywiście w przypadku przepompowni ścieków duże znaczenie ma także układ sterowania. Taka konstrukcja przepompowni pozwoli nie tylko na tłoczenie zanieczyszczeń zawierających ciała włókniste czy stałe, ale również na pozbycie się wody z szlamem i piaskiem.

W przypadku przepompowni ścieków duże znaczenie ma również kształt zbiornika. Jeśli jest odpowiednio dobrany, wówczas ryzyko jego wyparcia obniżane jest do absolutnego minimum. W praktyce oznacza to, że nie ma już konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń, pomagających zbiornikowy pozostać w wyznaczonym miejscu. W zdecydowanej większości przypadków praca przepompowni jest zautomatyzowana, co oznacza, że działa ona bezobsługowo. Są one również bardzo proste w budowie, dlatego też cieszą się tak dużą popularnością.