Skip to content Skip to footer

Jak kupić alkomat profesjonalny?

Osoby, które lubią imprezować, a jednocześnie często pełnią rolę kierowcy, bezwzględnie powinny zaopatrzyć się w alkomat. Wszystko dlatego, że priorytetem jest bezpieczeństwo na drodze i nikt nie powinien wsiadać za kierownicę w stanie wskazującym. W sytuacjach wątpliwych bardzo przydatny może okazać się alkomat, który wskaże zawartość alkoholu we krwi.

Rodzaje alkomatów

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że alkomaty można podzielić głównie ze względu na to, jaki sensor pomiarowy został w nich zastosowany. Rodzaj alkomatu określa też jego precyzję, a także cenę urządzenia.

Bardzo popularne są automaty półprzewodnikowe, które jednocześnie są najtańszą dostępną opcją. Ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, jednak uznaje się, że nie są to urządzenia zbyt precyzyjne. Alkomaty profesjonalne z reguły są o wiele droższe.

O wiele bardziej zaawansowaną technicznie opcją jest alkomat dowodowy elektrochemiczny. Jest to profesjonalne urządzenie pomiarowe, które z powodzeniem można stosować, by otrzymać godny zaufania wynik. Popularny Alkomat policyjny to właśnie urządzenie elektrochemiczne.

Warto także wspomnieć alkomat dowodowy, czyli spektrometryczny, którego indywidualny klient nie może kupić. Jest to stacjonarny alkomat, który zazwyczaj używany jest przez policję i inne służby. Alkomat dowodowy może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych i zapewnia bardzo precyzyjne pomiary.

Jaki alkomat wybrać?

Osoby, które chcą kupić alkomaty profesjonalne, z pewnością powinny przygotować się na spory wydatek. Ci, którzy dysponują wysokim budżetem, z powodzeniem mogą zdecydować się na alkomat policyjny, który zapewnia bardzo wysoką precyzję pomiarów.

Z kolei tańszy alkomat półprzewodnikowy będzie dobrym wyborem dla tych osób, które pomiarów zamierzają dokonywać jedynie okazjonalnie.

Warto pamiętać o tym, że każdy alkomat wymaga kalibracji, którą z reguły przeprowadza się raz w roku. Tylko wtedy zyskuje się pewność, że otrzymane pomiary będą zgodne ze stanem faktycznym, a urządzeniu będzie można w pełni zaufać.

Podsumowując, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów alkomatów, także każdy klient znajdzie dla siebie idealne urządzenie. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku kiepskiego samopoczucia po spożyciu alkoholu, nawet pomimo zerowego wyniku na alkomacie nie warto wsiadać za kółko.