Skip to content Skip to footer

Jaki węgiel na zimę kupić?

Na rodzajach węgla nie każdy musi się znać, jednak każde gospodarstwo domowe potrzebuje solidnego ogrzewania zimową porą. Węgiel występuje jednak w różnych postaciach i należy go dopasować do swoich potrzeb, a także do rodzaju pieca. Na alpari.com.pl można znaleźć potrzebne wskazówki i zakupić właściwy produkt.

Ekogroszek – co to jest?

Ekogroszkiem nazywany jest opał produkowany z węgla kamiennego lub brunatnego. Jego największą zaletą jest wysoka kaloryczność, co oznacza, że opał daje sporo ciepła i jest bardzo wydajny. Co ważne jest również przyjazny dla środowiska, stąd przedrostek „eko”.

Opał może występować w ziarnach o zróżnicowanej wielkości. Dlatego nadaje się zarówno do mniejszych pieców kuchennych, jak i większych stanowiących centralne ogrzewanie.

Orzech i kostka – jaki to typ węgla?

Orzech i kostka to materiały opałowe o większych gabarytach, czyli zaliczane są do tzw. węgli grubych. Orzech jest mniej kaloryczny od kostki, co oznacza, że taka sama ilość opału spala się szybciej.

Kostka to węgiel o małej zawartości siarki. Jest dość uniwersalny, gdyż pasuje do pieców żeliwnych i stalowych. Co istotne dla użytkowników, nie emituje zbyt dużych ilości sadzy, które zazwyczaj blokują kominy i przewody odprowadzające. Gruby węgiel daje komfort w przypadku pieców o sporych gabarytach, gdzie można zastosować jeden większy wsad raz na jakiś czas, nie martwiąc się o to, że węgiel szybko się przepali.

Gdzie zamówić węgiel?

Przede wszystkim, za węglem należy rozejrzeć się odpowiednio wcześniej. Gdy już rozpocznie się sezon grzewczy, ceny mogą znacząco pójść w górę a transport opału może być opóźniony ze względu na dużą ilość zamówień. Duży wybór materiałów opałowych można znaleźć na Alpari.com.pl, gdzie możliwe jest także zamówienie opału z dowozem na terenie Polski i zagranicy.

Opał na zimę powinien być kupowany w sprawdzonych i rzetelnych punktach, gdyż wybierając tanie produkty niewiadomego pochodzenia, klient może narazić się na ryzyko nabycia czegoś, co zupełnie nie będzie spełniało jego oczekiwań. Dobrej jakości węgiel jest gwarancją należytego zabezpieczenia siebie i swojej rodziny, więc warto zadać sobie nieco trudu, aby potem nie musieć się martwić. By inwestycja w węgiel nie okazała się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu, można kupować opał mniejszymi partiami.