Skip to content Skip to footer

Kasetony styropianowe na sufit – zalety i wady

W sklepach możemy znaleźć pełną gamę kasetonów sufitowych. Są atrakcyjnym wyborem wtedy, gdy chcemy szybko i estetycznie wykończyć sufit. Mają także inne zalety – izolują i niwelują nierówności. Nie możemy jednak zapominać o ich wadach. Zatem, czy kasetony styropianowe warto wybrać też do swojego domu?

Możemy zobaczyć je w wielu polskich domach i mieszkaniach – niektórzy uważają, że są stylowym wyborem na wykończenie wnętrza, inni z kolei za nimi nie przepadają. Kasetony styropianowe na sufit, ponieważ to właśnie o nich mowa, są dostępne w wielu wzorach do wyboru i w bardzo atrakcyjnych cenach – już od około 5 złotych za metr kwadratowy. Jakie są ich główne zalety i wady?

Zalety kasetonów styropianowych

Przede wszystkim kasetony sufitowe ze styropianu są estetycznym wyborem zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i urządzonych klasycznie.

Do tych nowoczesnych świetnie sprawdzają się kasetony o geometrycznych, głęboko tłoczonych wzorach, na przykład przypominających fale, koła czy kwadraty. Do wnętrz klasycznych możemy wybrać kasetony sufitowe 60×60 cm czy 50×50 cm wykończone tłoczonymi tworzywami imitującymi naturalne drewno i tradycyjne sztukaterie.

Oprócz estetyki kasetony styropianowe na sufit pozwalają na zniwelowanie nierówności, pęknięć i ubytków w tynku – bez potrzeby dodatkowego tynkowania. Styropian ma też funkcję termoizolacyjną, dlatego kasetony pomagają również w utrzymaniu odpowiedniej temperatury we wnętrzu – sprawdzą się w szczególności w pomieszczeniach na ostatnich piętrach.

Także kasetony sufitowe są bardzo łatwe i szybkie w samodzielnym montażu. Styropianowe kasetony sufitowe 60×60 cm czy 50×50 cm montujemy na klej.

Nie można zapominać też o niskiej cenie – dzięki niej wykończenie sufitu jest naprawdę bardzo tanie.

Wady kasetonów styropianowych

Zarówno zaletą, jak i wadą kasetonów sufitowych może być ich estetyka. Niektórzy po prostu nie przepadają za tego rodzaju wykończeniem sufitów i wolą gładkie tynki i gładzie.

Także musimy pamiętać o tym, że kasetony sufitowe spowodują niewielkie obniżenie stropu – właśnie dlatego nie są rekomendowane do wnętrz o już niskich stropach.

Niewłaściwy montaż kasetonów styropianowych na sufit sprawi też, że mogą one zacząć odpadać. Styropian jest także narażony na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ jest dość miękki – wówczas nie będziemy mogli go naprawić. Z drugiej strony kasetony można łatwo zamontować ponownie – warto więc mieć pod ręką zapas danego wzoru.

Zatem kasetony styropianowe na sufit mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Gdy poszukujemy dobrego materiału do wykończenia sufitu, warto wziąć je pod uwagę kasetony ze sklepu Eurodeco.pl!