Skip to content Skip to footer

Jaki mop wybrać do sprzątania domu

Mycie podłogi to jedna z tych czynności, która jest najbardziej niewdzięczna. Dlatego też warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego sprzętu, który w łatwy i szybki sposób pozwoli na utrzymanie czystości w domu. Obecnie rynek oferuje rozmaite rozwiązania, w bardzo szerokich widełkach cenowych. Wprawdzie nie jest to ogromny wydatek, jednak przemyślany zakup, może zaoszczędzić nerwów przy wykonywaniu domowych czynności.

Rozmiar

Mop do podłogi powinien charakteryzować się dużą powierzchnią czyszczącą. Gdy w domu przeważa jeden rodzaj podłogi, łatwo jest wybrać końcówkę, za pomocą której, już po kilku ruchach podłoga będzie lśniła. Ważne jest, aby drążek, za który trzymamy mopy, był teleskopowy. Zapewnia to dopasowanie wysokości trzonka do wzrostu wszystkich domowników. Przy dopasowaniu odpowiedniej końcówki, można też użyć go przy czyszczeniu kątów na sufitach.

Mopy tradycyjne czy parowe

Mopy tradycyjne sznurowe są bardzo dobre, gdy mają pochłaniać wodę, niestety długie sznury raczej porozrzucają kurz, niż go zbiorą. Lepszym rozwiązaniem jest mop płaski. Przy doborze odpowiedniego wkładu i wymyje dokładnie podłogę i zbierze brud.
W sklepach jest dostępny także spray mop. Bardzo praktyczne połączenie spryskiwacza ze zwykłym mopem. Jego działanie jest niezwykle proste. Przycisk na drążku uruchamia spryskiwacz, który zwilża brudną powierzchnię detergentem, następnie wycieramy ją normalnie mopem.
Za pomocą mopów parowych można czyścić powierzchnię, nie używając detergentów. Gorąca para z łatwością likwiduje bakterie, jednak należy sprawdzić, czy każda powierzchnia nadaje się do czyszczenia takim urządzeniem. Nad zakupem takiego sprzętu, powinni zastanowić się posiadacze zwierząt oraz dzieci.

Chłonny wkład

Mop do podłogi może mieć wkład bawełniany lub z mikrofibry. Ważne, aby nie był barwiony, dobrze trzymał się końcówki, a także w prosty sposób się zdejmował. Najbardziej chłonna jest mikrofibra. Dostępne są też różne struktury. Wkłady płaskie dobrze wyczyszczą powierzchnię gładką, do chropowatej lepiej jest użyć wkładów z tzw. frędzlami. Dobrze sobie one poradzą ze szczelinami pomiędzy kaflami.

Dodatkowe akcesoria

Kupując mop do podłogi, można od razu zaopatrzyć się w cały zestaw. Często zawiera on wiadro, standardowy mop z wkładem oraz różne końcówki. Na przykład wąskie i cienkie do czyszczenia powierzchni pod meblami, narożne do dokładnego mycia kątów czy też zwykłą szczotkę. Często cały zestaw zawiera dodatkowe wkłady, więc warto sprawdzić cenę, bo może ona okazać się niższa niż wszystko kupowane oddzielnie. Spray mop natomiast może mieć dodatkowe końcówki do spryskiwacza, np. takie co mogą robić pianę.