Skip to content Skip to footer

Na czym polega sterylizacja medyczna?

W obecnych czasach panuje błędne przekonanie, iż dezynfekcja medyczna polega na wyeliminowaniu wszystkich mikroorganizmów. Okazuje się, że jej celem jest znaczne ograniczenie ich ilości, a nie całościowe. Sterylizacja medyczna ma w takim stopniu eliminować mikroorganizmy, żeby zapewnić bezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego.

Czym jest dezynfekcja medyczna?

Celem dezynfekcji medycznej jest niszczenie mikroorganizmów przy zastosowaniu właściwego środka dezynfekującego. Mowa tutaj o takich bakteriach oraz grzybach, które mają skłonności chorobotwórcze. Przy pomocy sterylizacji medycznej niszczona jest większość wirusów, bakterii, grzybów, a także pasożytów, które mogą znaleźć się na skórze, w pomieszczeniu, bądź na przedmiotach. Do dezynfekcji medycznej przeważnie stosuje się preparaty, które zawierają chlor bądź alkohol. W czasie dezynfekcji nie zawsze można usunąć formy przetrwalnikowe mikroorganizmów. Mowa tutaj między innymi o jajach, cystach, a także zarodnikach. Dlatego dezynfekcja medyczna nie zapewnia wyjałowienia, czyli sterylizacji, co jest potrzebne na przykład w przypadku stosowania narzędzi chirurgicznych oraz stomatologicznych.

Czym jest Sterylizacja medyczna?

Warto zaznaczyć, że metody, a także środki stosowane w celu sterylizacji zależą głównie od rodzaju powierzchni wymagającej zdezynfekowania. Nieco inne środki odnajdują zastosowanie do dezynfekcji ran czy rąk. Jeszcze inne wykorzystuje się do oczyszczenia urządzeń, pomieszczeń czy narzędzi. Należy pamiętać, że możemy wyróżnić trzy metody używane w dezynfekcji. Mowa tutaj o metodzie chemicznej, fizycznej, a także termiczno-chemicznej. Bardzo popularna jest dezynfekcja medyczna przy zastosowaniu pary wodnej o temperaturze od 100 do 105 stopni Celsjusza. Przeważnie stosuje się do tego zwiększone ciśnienie, jednakże można tez normalne. Taka forma dezynfekcji medycznej stosowana jest do wyczyszczenia sprzętu, a także wyposażenia sanitarnego. Można też sterylizować przedmioty przy zastosowaniu promieni UV. Niszczą one skutecznie wszelkie drobnoustroje, które mogą znaleźć się w powietrzu czy na powierzchniach.