Druk sublimacyjny jest nowoczesną technologią, która rozwija się wciąż dość prężnie. Dotyczy to samych rozwiązań technicznych związanych z osprzętem oraz wciąż poszerzanej gamie dostępnych gadżetów, które można znakować dzięki metodzie. Jak każde rozwiązanie techniczne metoda ma swoje mocne strony i słabsze momenty.
1. Co to jest druk sublimacyjny?
Metoda przenoszenia projektów graficznych na różne materiały.
− metal,
− tworzywo sztuczne,
− papier,
− tkanina.
Druk jest możliwy dzięki zjawisku sublimacji.
Sublimacja to zjawisko fazowe. Substancje o stałym stanie skupienia zmieniają fazę na lotną, ale pomijana jest faza pośrednia, czyli ciecz.
Zadziwiające zjawisko fizyczne − sublimacja Druk wykonany metodą transferową jest trwały i dobrze oddaje szczegóły projektu.
2. Zalety druku transferowego
Największą zaleta, jaką posiada druk sublimacyjny jest prostota. Duża część prac jest wykonywana ręcznie przez obsługę. Decydują więc zdolności manualne.
Koszt uruchomienia produkcji na skalę masową nie musi powodować konieczności zaciągnięcia kredytu.
Przy niskich nakładach na rozruch i kontynuację produkcji, inwestycje na uruchomienie produkcji zwracają się w o wiele krótszym czasie niż inne.
Czas wykonywania pojedynczego egzemplarza jest relatywnie krótki. Bez przygotowania graficznego czas potrzebny do wykonania pojedynczego nadruku zamyka się w kilku minutach.
Znakować można pojedyncze przedmioty i nie wpływa to na opłacalność produkcji.
Nadruk jest niezwykle trwały. Nie ulega zniszczeniu nawet pod wpływem częstego traktowania wodą i detergentami.
Branża posiada pełne zaplecze handlowo-serwisowe. Istnieją firmy dostarczające urządzenia do produkcji i materiały eksploatacyjne. A także zapewniony jest system serwisowania sprzętu i obsługi reklamacji.
3. Cienie druku sublimacyjnego
Jest jeden kolor, którego nie obejmuje sublimacja druk barwy białej jest niemożliwy. Biel nie występuje w palecie kolorów CMYK. Dlatego biel w grafice zastępowana jest tłem przedmiotu poddawanego zadrukowaniu.
Kolejną niedogodnością jest dostępność materiału. Dotyczy to tkanin. Jedynie poliester jest w stanie związać pigment zawarty w farbach sublimacyjnych. Dlatego na bawełnie bez dodatku przędzy poliestrowej transfer kolorów się nie powiedzie. Poliester jest też polecany ze względu na jego odporność na temperaturę.