Skip to content Skip to footer

Od czego zależy cennik robót wykończeniowych?

Kiedy zlecamy prace budowlane czy remontowe, musimy policzyć nie tylko to, ile będzie nas kosztował zakup materiałów, potrzebnych do wykonania remontu. Bardzo istotne jest także i to, jak będą przedstawiały się koszta, które będziemy musieli ponieść, ze względu na robociznę. Zatrudnienie profesjonalnej ekipy remontowej, jest gwarancją, że remont zostanie przeprowadzony w odpowiedni sposób. Jak jednak przedstawia się cennik robót wykończeniowych? Co jest do niego wliczane? To pytania, które najczęściej zadają osoby stające przed wyzwaniem, jakim jest wykonanie remontu. W naszym poniższym artykule, znajdziecie państwo odpowiedzi na te pytania.

Przede wszystkim – roboczogodziny

To, od czego należy zacząć, kiedy mówimy o szeroko rozumianym cenniku robót wykończeniowych, to roboczogodziny. To czas, który jest potrzebny na rzetelne i dokładne wykonanie zlecanych prac. Każda ekipa remontowa ma swój indywidualny cennik. Jeśli jednak chcemy wiedzieć, z jakiego rodzaju kosztami musimy się liczyć, dobrze jest wcześniej określić także zakres prac, które mają zostać wykonane. Cennik robót wykończeniowych to bowiem nie tylko same roboczogodziny, ale też koszt samego wykonania konkretnej usługi.

Jak sprawdzić ceny za wykonanie robót wykończeniowych?

Bardzo prostą metodą, dzięki której będziemy w stanie sprawdzić, ile mniej więcej możemy zapłacić za wykonanie u nas remontu, jest porównanie cen w naszym mieście. Musimy bowiem wiedzieć, że cennik robót wykończeniowych jest właściwy dla jednego rejonu. Zupełnie inne ceny będą w Warszawie, zaś inne – np. w Gdańsku. Różnice będą jednak niewielkie. Niemniej jednak, należy mieć ten aspekt na względzie.

Jak wyliczyć cenę zlecanych przez nas prac remontowych?

Jeśli chcemy orientacyjnie wiedzieć, z jakiego rodzaju kosztami musimy się liczyć, jeśli chodzi o wykonanie remontu, poza określeniem zakresu prac, musimy też zmierzyć powierzchnię, na której takie prace będą wykonywane. Mowa tutaj przede wszystkim o powierzchni ścian, sufitów czy podłóg. Nie bez znaczenia będą także kwestie związane np. z demontażem różnych elementów mieszkania. To także elementy, które wchodzą w zakres szeroko pojmowanego cennika robót wykończeniowych. Wiadomo bowiem, że aby odpowiednio przygotować mieszkanie, także należy wykonać konkretną pracę. Z reguły jednak, jako prace wykończeniowe określa się malowanie, kładzenie płytek, czy gładzi. Koszt wykonania takich usług jest jednak zależny od czynników, które zostały wymienione w powyższym artykule i dobrze jest mieć je na uwadze.