Skip to content Skip to footer

Opakowania jednorazowe

Rosnąc ilość krajów zarówno w UE, jak i na świecie wprowadza dodatkowe restrykcje dotyczące opakowań jednorazowych. Obecnie już funkcjonują obszary, na których stosowanie nieekologicznych opakowań jednorazowych jest nielegalne. Jest to również dobrowolnie przyjmowany trend przez wielu przedsiębiorców. Jak wygląda rynek opakowań jednorazowych? Z jakich produktów możemy korzystać?

Różnorodne opakowania

Naczynia jednorazowe oraz inne rodzaje opakowań mogą być wykonane z różnych materiałów, aczkolwiek modele wykonane ze syntetycznych polimerów tracą na popularności zarówno wśród przedsiębiorców, jak i konsumentów. Jest to związane z wieloma przyczynami, aczkolwiek główną jest wzrost świadomości społeczeństwa na temat zagrożenia dla środowiska generowanego przez opakowania sztuczne.

Z tego względu obecnie każda hurtownia opakowań w Polsce w swojej ofercie posiada naczynia, kubki, sztućce i inne popularne jednorazowe akcesoria wykonane z materiałów poddających się łatwej biodegradacji lub z materiałów, które można bezproblemowo poddać efektywnemu recyklingowi. Co ważne opakowania jednorazowe mogą tak samo, jak nieekologiczne odpowiednio pełnić wszystkie swoje podstawowe funkcje tj. funkcje ochronne, reklamowe oraz informacyjne.

Szeroka oferta producentów

Należy mieć na uwadze, ekologiczne naczynia jednorazowe to rozwiązanie, które może przyciągnąć klienta z trzech podstawowych przyczyn. Przede wszystkim opakowania jednorazowe z materiałów ekologicznych są efektywniejsze. Dotyczy to przede wszystkim tych, które służą do ochrony pożywienia. Z kolei zawierające polistyren opakowania styropianowe już po kilku minutach stają się nieestetyczne oraz potencjalnie mogą stanowić zagrożenie zdrowia.Kolejna przyczyna wiąże się bezpośrednio ze wzrastającą świadomościom. Klienci w znakomitej większości przypadków preferują opakowania ekologiczne.

Warto również zwrócić uwagę, że klient może chętniej spróbować ponownie wykorzystać ekologiczne opakowanie jednorazowe, aniżeli klasyczny polimerowy odpowiednik. Może tak być przede wszystkim w przypadku papierowych torebek, które są nie tylko estetyczne, ale również pomimo swojej jednorazowości w nazwie często mogą być wykorzystane nawet kilkukrotnie. Ponadto pamiętajmy, że na opakowaniach mogą znajdować się treści reklamowe. Lepiej więc, żeby opakowanie dobrze kojarzyło się klientom. Z tego względu, gdy będziemy przeglądać co oferuje hurtownia opakowań bądźmy eko.