Skip to content Skip to footer

Ozdobne panele ścienne w aranżacji wnętrz

 

Jak urządzić wnętrze, które będzie jednocześnie funkcjonalne i przytulne? Obecnie istnieje coraz więcej rozwiązań łączących obie te cechy. Jeśli chodzi o wykończenie ścian, rosnącą popularnością cieszą się dekoracyjne panele. Czym są ozdobne panele ścienne i w jakich pomieszczeniach warto je wykorzystać?

Czym są dekoracyjne panele na ścianę?

Ozdobne panele ścienne to nowoczesny materiał wykończeniowy wyprodukowany z troską o dużą wytrzymałość. Panele w całości powstają z PCV, ale dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Mogą tworzyć jednolitą powierzchnię albo imitować drewno, beton czy tapetę.
Podstawową zaletą ozdobnych paneli ściennych jest ich trwałość i funkcjonalność. Ściana wykonana z użyciem tego materiału wykończeniowego jest wodoodporna i chroniona przed zabrudzeniami. Ewentualne plamy z łatwością usunąć można wilgotną szmatką, nie obawiając się o kolor ściany.

Gdzie stosować plastikowe panele na ścianę?

Plastikowe panele na ścianę dają ogromne możliwości aranżacyjne. Mogą być stosowane właściwie w każdym pomieszczeniu – także w kuchniach, toaletach i łazienkach. Wodoodporna powłoka sprawia, że stanowią idealną alternatywę dla kafli. Umieszczone nad kuchennym blatem czy w łazience będą dobrze chronić ścianę przed zachlapaniem i plamami.
Dekoracyjne panele ścienne są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych. W łazience mogą imitować kafle, w pokoju ozdobną tapetę albo nadające przytulności drewno. Mogą także tworzyć spójną, jednokolorową powłokę – idealnie wtapiają się wtedy we wnętrza minimalistyczne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie paneli plastikowych na ściany?

Gdzie kupić panele na ścianę? Obecnie coraz więcej sklepów włącza je w swoją ofertę. Panele ścienne z PCV dostać można w większości sklepów budowlanych – zarówno tych niewielkich, działających lokalnie, jak i w większych sieciach. Spory wybór ozdobnych paneli ściennych w różnym stylu oferują również sklepy internetowe.
Jak wybrać panele? W kwestii estetyki trzeba dopasować je do wystroju mieszkania, by tworzyły z nim spójną całość, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i stylistycznym. Jeśli chodzi o jakość, należy zwracać uwagę na ładne, staranne wykończenie oraz klasę panela – im wyższa, tym większa będzie jego wytrzymałość na zarysowania, zadrapania czy na działanie wilgoci. Panele, które mają trafić do łazienki, powinny posiadać odpowiednie oznaczenie – muszą być znacznie bardziej wytrzymałe na długotrwały kontakt z wilgotnym powietrzem oraz z wodą.