Skip to content Skip to footer

Palety z tworzywa sztucznego

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego magazynu czy hali produkcyjnej są palety. Ich główną funkcją jest bezpieczne składowanie oraz transport materiałów. Obecnie coraz chętniej na halach i magazynach można spotkać się z paletami produkowanymi z tworzyw sztucznych zamiast drewnianymi.

Czym kierować się przy wyborze rodzaju palet?

Na rynku do dyspozycji są dwa rodzaje palet: drewniane i plastikowe. To, które zostaną wybrane w głównej mierze zależy od ich przeznaczenia charakteru pracy. Od kilku lat można zauważyć, że produkcja palet plastikowych jest coraz powszechniejsza.

Czym więc kierować się przy wyborze palet? Bez względu na to, czy są to drewniane czy plastikowe, mają one określoną swoją funkcję. Przede wszystkim służą one do przewożenia, pakowania i przechowywania różnego rodzaju towarów. Dzięki standaryzacji ich rozmiarów, praca wielu zakładów jest zautomatyzowana. Producent palet plastikowych także jest w stanie wykonać palety z tworzyw sztucznych na specjalne zamówienie uwzględniając wszystkie preferencje klienta.

Palety plastikowe – charakterystyka

Wszystkie plastikowe palety producent określa mianem wytrzymałych. Dlaczego? Przede wszystkim są one odporne na działania różnych czynników chemicznych jak i na warunki atmosferyczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy towar jest przechowywany na dworze.

Innymi zaletami tych palet jest żywotność oraz łatwość i bezpieczeństwo składowania. Ma to ogromne wrażenie, gdy pracują z nimi ludzie, gdyż zmniejsza to ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Ponadto można je w łatwy i szybki sposób umyć co dodatkowo przemawia za ich wyborem.

Rodzaje euro-palet z tworzywa sztucznego.

W przeciwieństwie do palet drewnianych, ich plastikowe zamienniki posiadają o wiele więcej rodzajów, co korzystnie wpływa na ich wykorzystanie, gdyż stają się bardziej funkcjonalne i można je dostosować do charakteru wykonywanej pracy.

Palety plastikowe dzieli się na trzy grupy. Pierwsza z nich to palety przeznaczone do dźwigania niskich obciążeń w przedziale 1,2T – 2,5T. Druga grupa to palety przystosowane do średnich i dużych obciążeń, które mieszczą się w granicach 1,5T – 5T. Ostatnia grupa to palety przeznaczone do transportowania ciężkich ładunków, których wartości wynoszą około pięciu ton. Ponadto mogą być wykorzystywane do wysokiego składowania.