Skip to content Skip to footer

Co powinno zawierać CV?

Wiele osób ma trudność z pisaniem CV. Nie ma się co dziwić – nie jest to prosta sprawa. Warto przykładać się do pisania takiego dokumentu, jest on bardzo istotny przy zdobywaniu pracy. Na szczęście korzystając z poniższych porad możemy stworzyć w pełni zadowalające i profesjonalne CV. Więc, jak napisać CV i co taki dokument powinien zawierać?

Najważniejsze dane


Przede wszystkim w naszym CV nie może zabraknąć kluczowych danych. Pracodawca musi mieć możliwość skontaktowania się z nami. Pisząc CV pamiętajmy o zamieszczeniu takich informacji jak: imię, nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail. Możemy zamieścić również inne dane, na przykład datę urodzenia. Pamiętajmy jednak by nie przesadzać z ich ilością.

Doświadczenie zawodowe


Doświadczenie zawodowe to ważny element naszego CV. Powinniśmy określić nazwę firmy i stanowisko na którym pracowaliśmy. Jest to oczywiście minimum, o jakim powinniśmy napisać. Warto dodać także informacje odnośnie tego, czym dokładnie się zajmowaliśmy i co należało do naszych obowiązków.

Wykształcenie


Profesjonalne CV musi zawierać dane o naszym wykształceniu. Takie informacje powinniśmy umieszczać od najbardziej aktualnych do najstarszych. Czyli odwrotnie do chronologicznego zapisu.

Umiejętności


Często zastanawiając się – jak pisać CV, mamy problem właśnie w tym zakresie. W końcu, nie wiemy jakie umiejętności mogą pomóc nam w zdobyciu pracy. Możemy wejść w rolę pracodawcy i zastanowić czego oczekiwalibyśmy od naszego pracownika. Na pewno powinniśmy zamieścić informację odnośnie znajomości języków obcych. Piszą o umiejętnościach nie przesadzajmy w żadną stronę. Co ważne, piszmy tylko prawdę. W końcu kłamstwa szybko wychodzą na jaw.

Zdjęcie


Wiedząc już mniej więcej, jak napisać CV możemy przejść do naszego zdjęcia. To dodatkowy element, którego nie musimy umieszczać. Jeżeli decydujemy się na zdjęcie, nie wybierajmy pierwszej, lepszej fotografii. Skoro piszemy profesjonalne CV, wybierajmy tylko profesjonalne zdjęcia.

Przetwarzanie danych osobowych


Pisząc CV nie możemy zapominać o zgodzie na przetwarzanie naszych danych osobowych. W internecie znajdziemy przykładowe formuły, z których możemy skorzystać.

Więc jak pisać CV?
Podsumowując, pisząc nasze CV zamieszczajmy tylko informacje zgodne z prawdą. Pamiętajmy o wszystkich elementach i nie przesadzajmy w żadną stronę. Nie mamy być skromni, ale też nie przechwalać się. We wszystkim musimy znaleźć złoty środek.