Skip to content Skip to footer

Psy myśliwskie i strzeleckie – przewodnik

Psy sportowe były pierwotnie hodowane jako towarzysze polowań.
To nie przypadek, że podgrupa retrieverów, grupa pracująca najbliżej ich opiekunów, jest najpopularniejszym zwierzakiem z psem strzeleckim.W tej grupie zdecydowany prym wiodą Labradory, a tuż za nimi plasują się Golden Retrievery. Jak sugeruje ich nazwa, aporterzy są specjalnie przeznaczeni do wyszukiwania zdobyczy dla myśliwego. Jest to bardzo ważna praca i wymaga wysokiego poziomu współpracy między psem strzeleckim a jego treserem, ponieważ pies może potrzebować wskazówek na znaczne odległości.

Sportowe instynkty psa i temperament

Kupując szczeniaka z powyższego typu, kupujesz sobie obietnicę lojalnego i oddanego towarzysza. Każdy z powyższych to pies, który nie będzie cechował się cierpliwością na wczesnych etapach procesu treningowego. Większość hodowanych psów sportowych ma potężne instynkty myśliwskie, które mogą stanowić problem dla nieostrożnego, świeżo upieczonego właściciela. Jeśli rozważasz kupię psa myśliwskiego, odpowiednie szkolenie skutecznie zapewni psu i właścicielowi pożądaną harmonię.

Dwa typy psów

Wiele ras psów strzeleckich zostało podzielonych na dwa osobne szczepy. Z jednej strony hodowane do badań terenowych i zawodów, a z drugiej hodowane w celach wystawowych. Nadwyżki szczeniąt z linii wystawowych i polowych są zazwyczaj sprzedawane jako zwierzęta domowe, a z pewnymi wyjątkami wiele psów z obu tych typów stanowi doskonałe towarzystwo. Zazwyczaj dzieje się to za pośrednictwem psy myśliwskie ogłoszenia. Jeśli jednak szukasz rasy psa, będącego towarzyszem pracy / polowania, ważne jest, aby wybrać psa z tej, teoretycznie niższej półki. Wynika to z faktu, że niektóre z psów rasowych straciły wiele ze swojego instynktu łowieckiego / roboczego i może im być trudniej trenować na wysokim poziomie. Większość naszych pracujących aporterów to świetni towarzysze, ale niektóre z pracujących ras, mają tak silne instynkty łowieckie, że mogą być trudne do kontrolowania, jeśli nie otrzymają odpowiedniego rodzaju nadzoru.

Różnice między psami pokazowymi a pracującymi

Psy sportowe w Wielkiej Brytanii i za granicą są testowane w terenie za pomocą konkursów zwanych Field Trials. Psy, które odniosły sukces w tych zawodach, tworzą solidną bazę hodowlaną dla brytyjskich linii psów pracujących. Ponieważ Field Trials faworyzują szybkie i stylowe psy, kryteria te wpływają na pulę genów. A linie robocze Twojej ulubionej rasy mogą być znacznie bardziej wyrafinowane i często nieco mniejsze. Szukając psy myśliwskie na sprzedaż, weź pod uwagę fakt, iż psy pokazowe w niektórych przypadkach stają się raczej leniwe.