Skip to content Skip to footer

Rasy psów myśliwskich

Psy myśliwskie to w rękach wprawnego myśliwego świetne narzędzie usprawniające polowanie. Aby taki pies spełniał swoją rolę musi być odpowiednio wyszkolony i ułożony pod przeznaczenie, jakie powinien spełniać na polowaniu. Myśl, że kupię psa myśliwskiego musi być poprzedzona odpowiednim rozważaniem. W pierwszej kolejności musimy wybrać odpowiednią rasę.

Psy myśliwskie na sprzedaż, gdzie szukać informacji o rasach?

Pełną listę psów używanych podczas polowań znajdziemy na stronie Polskiego Związku Kynologicznego. Natomiast tutaj wyszczególnimy rasy cieszące się największym wzięciem. Psy myśliwskie ogłoszenia o ich sprzedaży dotyczą głównie poniższych ras.

Psy myśliwskie ogłoszenia sprzedaży najpopularniejszych ras oraz ich charakterystyka.

Teriery – niemal wszystkie rasy terierów pochodzą z Wysp Brytyjskich. Jest ich łącznie czterdzieści. W początkowym okresie spełniały się w stróżowaniu, tępiły szczury oraz inne gryzonie, a także używano ich do polowań na mniejszą zwierzynę. Są to psy inteligentne, ruchliwe i rzadko chorują. Łatwo się je szkoli, więc polecane są początkującym. Inne psy myśliwskie na sprzedaż nie będą miały tak dużych skłonności do włóczęgostwa jak teriery. Jest to ich największa wada.

Jamniki – zaraz po postanowieniu o tym, że kupię psa myśliwskiego idzie wyobrażenie, że pies taki musi być dobrze zbudowany, wysoki i ponadprzeciętnie szybki. Jamnik nie jest rasą, która jako pierwsza przyjdzie nam do głowy, a prawda jest taka, że są to doskonałe psy myśliwskie o świetnym węchu i nadające się do pracy jako norowce.Wszystkie jamniki pochodzą od psa gończego Dachsblacke. Dobrze sprawdzają się przy gonieniu zwierzyny po tropie. Cechują się dużą lojalnością oraz odwagą. Chociaż zdarza się im być nieposłusznymi.

Wyżły – są to psy cechujące się umiejętnością wystawiania zwierzyny poprzez tzw. „stójkę”. Psy myśliwskie w sprzedaży są to głównie wyżły kontynentalne i angielskie. Są to psy uniwersalne i bardzo przyjazne. Lubią ruch, a setery świetnie sprawdzają się jako psy do towarzystwa.

Charty – kupowanie psów myśliwskich to proceder, który sięga czasów starożytnych. Charty używano do polowań już w starożytnym Egipcie i Grecji. Ich zastosowanie, ze względu na szybkość, to ściganie i łowienie zwierzyny na otwartych przestrzeniach. Cechują się smukłą, ale muskularną budową. Ich długi ogon służy za ster i umożliwia gwałtowne zwroty. Posiadają bardzo dobry wzrok i są zacięte w pogoni. Niestety są psami krnąbrnymi i trudno się je szkoli.