Skip to content Skip to footer

Skup metali szlachetnych

Firmy, profesjonalnie zajmujące się skupem metali szlachetnych, bardzo często stanowią jedyną alternatywę dla zniszczonych kosztowności, które wciąż mają wartość, lecz nie nadają się do użytkowania. Jednym z takich metali jest złoto, które dzięki swoim licznym, unikalnym właściwościom cieszy się niezmienną popularnością. Jakie metale najchętniej są skupowane i jaką cenę uzyskamy za swoje kosztowności?

Biżuteria ze złota

Skup złota stanowi podstawę działania firm zajmujących się skupowaniem metali szlachetnych. Złoto jest bowiem metalem, którego właściwości zachwycają nawet najbardziej wymagających użytkowników. Złoto nie utlenia się z biegiem czasu, ma jasnożółty kolor, jest błyszczące i łatwo daje się kształtować. Bardzo często metal ten spotykamy w jubilerstwie, co, znając jego właściwości, nie dziwi nikogo. Po pewnym czasie przedmioty wykonane ze złota mogą ulec zniszczeniu, które wyklucza je z dalszego użytkowania. W takim momencie skup złota pozostaje jedynym słusznym rozwiązaniem. Skupy metali szlachetnych zazwyczaj oferują za kupno dobrą cenę, jednak jest ona uzależniona od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest waga złota – im więcej tego szlachetnego metalu, tym większą cenę uzyskamy. Bardzo ważna jest również próba złota, która tak jak waga, wpływa na koszt złota.

Skupowanie srebrnych elementów

Częstym metalem szlachetnym na jaki możemy się natknąć w sklepie z metalami szlachetnymi jest srebro. Skup srebra jest równie dochodowy jak skup złota, a to z powodu bardzo dobrych właściwości tego metalu. Sprzedawane srebro pochodzi zwykle z branży jubilerskiej lub przemysłowej – w takich też branżach jest później najczęściej wykorzystywane. Srebro charakteryzuje się wysokim współczynnikiem przewodności elektrycznej, co czyni z niego doskonały materiał do produkcji przewodów i złączek elektrycznych. Co ciekawe, na rynku spotkać można również lustra wykonane ze srebra, ze względu na jego wysoki współczynnik dobijania światła, dlatego skup srebra jest dosyć dochodową inwestycją.

Skup starych monet

Skup monet prowadzony jest zazwyczaj przez sklepy numizmatyczne, jednak spotkać też można sklepy ze skupem metali szlachetnych, które prowadzą również skup monet. Sklepy takie zazwyczaj proszą klientów o okazanie przyniesionych monet, indywidualnie przygotowują wycenę przyniesionych przedmiotów oraz oferują ceną, za jaką są w stanie kupić okazane monety. Ciekawą formą sprzedaży monet jest aukcja, w której udział mogą wziąć wszyscy, którzy posiadają cenne monety. Jest to korzystne rozwiązanie dla sprzedającego, ponieważ pozwala na uzyskanie za monety ceny rynkowej pomniejszonej o ustalony wcześniej procent prowizji.