Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto decydować się na kursy SEP?

Ze względu zazwyczaj na niebezpieczeństwo i wymagane odpowiednie umiejętności do wykonywania niektórych zawodów niezbędne są wskazane uprawnienia. Ich posiadanie jest potwierdzeniem wiedzy a czasem także doświadczenia posiadających je osób. Jedną z takich profesji, w których umiejętności wyznaczane są przez potwierdzające to certyfikaty jest branża elektryczna.

O czym informują uprawnienia SEP?

Uprawnienia SEP to jedne z bardziej popularnych, na które decydują się elektrycy. Ich posiadanie jest bowiem wyznacznikiem ich wiedzy i umiejętności, potwierdzając że doskonale sobie radzą w podanej na uprawnieniach kategorii. Aby otrzymać uprawnienia tego typu, należy przede wszystkim ukończyć odpowiedni kurs SEP, który przygotowuje do egzaminu. Kursy SEP organizowane są przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, i tylko po takim szkoleniu można starać się o nadanie uprawnień.

Zainteresowane osoby mają do wyboru niezwykle szeroki katalog możliwości, jak chodzi o uzyskiwane uprawnienia. Na pierwszym miejscu można wskazać uprawnienia sep do 1 kV. Poświadczają one, że posiadająca je osoba jest w stanie samodzielnie i przede wszystkim prawidłowo wykonywać instalacje elektryczne o mocy do 1 kV. Jako że ten rodzaj instalacji jest najpopularniejszy, znajduje się bowiem we wszystkich domach, na takie kursy SEP i zdobycie takich uprawnień decyduje się najwięcej osób.

Korzyści z posiadania uprawnień SEP

Posiadanie uprawnień SEP to przede wszystkim możliwość zdobycia znacznie lepszej pracy, na bardziej atrakcyjnych warunkach. Dlatego wiele osób co pewien czas decyduje się na kursy SEP, które mają ich przygotować do zdobycia nowych uprawień, dzięki czemu mogą rozszerzyć swoje możliwości zawodowe. W przypadku budowy nowego domu to właśnie elektryk z uprawnieniami SEP powinien być osobą wykonująca instalację elektryczną. W innym przypadku budynek może nie zostać dopuszczony do użytkowania, ponieważ nie ma pewności odpowiedniego jej wykonania, aby nie tylko spełniała swoją rolę ale także aby była bezpieczna dla domowników. Niektóre z uprawnień SEP mogą mieć niezwykle wąski zakres, jak na przykład uprawnienia dotyczące turbin gazowych. Jednakże dynamicznie rozwijający się przemysł potrzebuje fachowców z właściwymi uprawnieniami, dlatego też z pewnością elektrycy na brak zajęcia nie mogą narzekać.