Skip to content Skip to footer

Tropem historii

Historia jest nauczycielką życia. Miasto Sandomierz ma na swoim koncie zarówno lata świetności, jak i lata, kiedy było nic nieznaczącym byłym miasteczkiem wojewódzkim. Aktualnie jego zaletą i wadą jest położenie na granicy województw. Turystyka w tym kierunku zyskuje jednak na popularności. Co warto zobaczyć oraz gdzie się zatrzymać w tym uroczym mieście?

Hotel w Sandomierzu

Jeszcze kilka lat temu w Sandomierzu było tylko kilka hoteli i hosteli. Było to miasto zapomniane. Mimo, iż za czasów PRL była to stolica województwa, po reformie terytorialnej zupełnie straciło na wartości. Gdyby nie piękne zabytki i zaangażowani mieszkańcy mogłoby podzielić los wyludniających się byłych stolic wojewódzkich. W ostatnich latach turystyka tego miejsca przeżywa prawdziwy renesans. Stąd też pokoje w Sandomierzu są teraz lepiej dostępne i w lepszym standardzie. Poszukując noclegu, warto zameldować się w okolicach starego rynku. Jest tam większość zabytków, urocze restauracje oraz malownicze widoki o zmierzchu. Sandomierz to piękne i łatwe w zwiedzaniu miasto. Także pokoje w Sandomierzu w hotelach i hostelach pozwalają na dogodną komunikację z każdą częścią miasta. Jeśli głównym kryterium wyboru jest cena, lepiej poszukać jednak pokoi w większej odległości od rynku, być może na drugim brzegu Wisły. Nie będzie to wielkim utrudnieniem, gdyż w mieście działa komunikacja w sposób bardzo dobry. Warto zawczasu zarezerwować nocleg. Historia miasta jest tak bogata, że ilość zabytków i atrakcji przewyższa możliwości zobaczenia w ciągu jednego dnia. Nawet, jeśli zdecydujemy się na jednodniową wycieczkę istnieje możliwość, że magia miejsca zatrzyma nas na dłużej. Warto wtedy mieć wstępnie wybrane pokoje w Sandomierzu, aby później nie rezerwować w ciemno.

Co zobaczyć?

Sam rynek jest warty zobaczenia. Tworzy on malowniczy zespół architektoniczno-krajobrazowy. Większość zabytków miejskich jest w niedalekiej odległości od centrum. Najważniejsze zabytki to Bazylika Katedralna, Kościół świętego Pawła kolegium jezuickie, które jest najstarszą szkołą średnią w Polsce, oraz zamek królewski, w którym umiejscowione zostało muzeum. Jeśli znajdziemy się na rynku warto przejść się także podziemną trasą turystyczną, której głębokość w niektórych miejscach to aż 12 metrów pod poziomem gruntu. W Sandomierzu rozpoczyna się także Małopolska Droga Świętego Jakuba.

Sandomierz jest warty obejrzenia. Nie bez powodu, co roku ciągną do niego tysiące turystów. Na pewno, aby go poznać koniecznie należy spędzić w nim kilka dni.