Skip to content Skip to footer

Wszystko na temat dziurawca

Dziurawiec pospolity to jedno z tych ziół, które znajdziemy w naturze w naszym kraju. Wystarczy wybrać się na spacer na łąkę lub w okolice lasu, aby zobaczyć dziurawiec kwitnący pięknymi, intensywnie żółtymi kwiatami, które roztaczają bardzo przyjemny, aczkolwiek dosyć ulotny zapach. Jakie zastosowanie ma dziurawiec? Kiedy należy go zbierać? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób, które interesują się naturalnymi sposobami leczenia.

Dziurawiec zastosowanie

Dziurawiec zastosowanie – to temat, który interesuje sporo osób lubiących naturalne, domowe sposoby leczenia. Warto pamiętać jednak o tym, że dziurawiec pospolity jest ziołem, które należy wykorzystywać z dużą ostrożnością. Związane jest to między innymi z tym, że je fotoaktywny. Oznacza to, że picie naparu z dziurawca może łączyć się z pojawieniem się przebarwień na skórze, które niestety nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Zanim włączymy napar z dziurawca pospolitego do swojej diety, lepiej skonsultować to z lekarzem.

Dziurawiec kiedy zbierać?

Dziurawiec kiedy zbierać i przetwarzać? Nie można przegapić okresu kwitnienia dziurawca, bo to właśnie wtedy, gdy kwiaty są świeżo rozwinięte i mają sporo pyłku, należy zerwać zioło i wysuszyć. Należy zatem wypatrywać go już w drugiej połowie maja, a także w czerwcu. To właśnie wtedy dziurawiec pospolity kwitnie najbardziej intensywnie. Kwiatostany zbieramy w dni słoneczne, suche, najlepiej tuż przed południem lub po południu, kiedy roślina wyschnie już z porannej rosy. Kwiatostany można razem związać, a następnie po prostu wysuszyć, wieszając je w kuchni lub składając do wazonu.

Właściwości dziurawca

Dziurawiec jest ziołem o bardzo silnym działaniu, dlatego też nie każdy może z niego korzystać. Między innymi osoby mające problemy z funkcjonowaniem wątroby powinny bardzo ostrożnie podchodzić do suplementowania diety poprzez wypijanie naparu z dziurawca. Kolejną grupą osób, które muszą ostrożnie korzystać z tego zioła są ludzie przyjmujący różne leki. Między innymi naparu z dziurawca nie można wypijać wtedy, gdy przyjmujemy leki od psychiatry. Dziurawiec pomaga w radzeniu sobie z łagodnymi wahaniami nastroju, stanami depresyjnymi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy doskwierają nam takie objawy lepiej po prostu skonsultować się z lekarzem.