Outsourcing, czyli powierzanie części zadań podmiotom zewnętrznym stało się stałą praktyką nie tylko w świecie wielkich korporacji, ale też w Polsce. Coraz częściej zleca się część zadań na zewnątrz, dzięki czemu firma może skupić się na tym co potrafi najlepiej.
Jakie zadania zlecać innym?
Są takie obszary, które warto zlecać na zewnątrz, a są takie, których nie warto i będzie to nieopłacalne nie tylko finansowo, ale też może generować wizerunkowe straty.
Z reguły raczej nie należy zlecać na zewnątrz tych zadań, które stanowią trzon działalności danej firmy, chodzi na przykład o to, że biuro rachunkowe nie powinno zlecać na zewnątrz działań rachunkowych, a agencja reklamowa działanie stricte reklamowych.
Outsourcing kadrowo płacowy
Zlecanie części zadań na zewnątrz firmy to coś, co robi się dla osiągnięcia określonych korzyści, z reguły taką korzyścią jest na przykład zredukowanie kosztów albo zaoszczędzenie czasu. Zlecenie zadań wyspecjalizowanej firmie może też zaowocować tym, że zadania będą cechować się wyższą jakością wykonania.
Outsourcing kadrowo płacowy daje szansę na to, aby zadaniem zajęli się prawdziwi profesjonaliści, którzy mają dostęp do fachowej wiedzy i systematycznie tę wiedzę aktualizują co ma kolosalne znaczenie dla prawidłowości wykonywania procesów kadrowych i płacowych. Pracownicy danej firmy są odciążeni, dzięki czemu mogą wykazać się większą kreatywnością i skupić na tym, co potrafią najlepiej. Właściwie tak można opisać istotę outsourcingu w ten sposób, że każdy robi to, co potrafi najlepiej.
Zagrożenia wynikające z outsourcingu
Jest kilka zagrożeń, jakie mogą wiązać się z korzystania ze źródeł zewnętrznych, ale trzeba jasno sobie powiedzieć, że wybór odpowiedniej firmy pozwala na wykluczenie tych zagrożeń i sprawia, że współpraca będzie układała się bardzo dobrze, a żadne problemy nie będą generowane.
Nie należy tylko ulegać chęci obniżenia kosztów prac zbyt mocno, ponieważ, mimo że redukcja kosztów jest ważnym czynnikiem, dla którego firma decyduje się na outsourcing, to nie może być to jedyna motywacja i jedyne kryterium wyboru. Nie wolno też tracić kontroli nad realizacją powierzonych zadań. Powierza się z reguły dane poufne, więc trzeba robić to z głową i po uprzedniej analizie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.