Skip to content Skip to footer

Biżuteria z tanzanitem – co to takiego?

W samej Polsce powstało już kilka takich zakładów jubilerskich, które wyspecjalizowały się w sprzedaży kolczyków z tanzanitem i innych elementów biżuteryjnych zdobionych tą odmianą kamienia. Dla wielu osób tanzanit wciąż jest jednak czymś obcym i tajemniczym. Dlaczego więc – w przypadku biżuterii – warto postawić właśnie na niego?

Oryginalność zaklęta w kolorze

Mimo iż tanzanit zasłynął na rynku polskim już jakiś czas temu, jeszcze do niedawna przyjmował jedną klasyczną formę i był dostępny wyłącznie w kolorze białego złota. Oczywiście kolor ten jest piękny, ale na pewno nie można go nazwać oryginalnym. A wyjątkowość tanzanitu kryje się w tym, że może on przyjąć zróżnicowane zabarwienie.

Na szczególną uwagę zasługują srebrne kolczyki z tanzanitem, a zwłaszcza te w kolorze rodowanego srebra. Warto poszukać zakładów jubilerskich, które coś takiego oferują. Niekoniecznie będą to popularne marki. One zwykle lubują się bowiem w białym złocie.

Niesamowita historia

Tanzanit zasłynął po raz pierwszy już pod koniec dwudziestego wieku. Dokładnie w 1967 roku nastąpiło jego odkrycie, jednakże na jego popularyzację największy wpływ miała firma Tiffany & Co. Jest to amerykańskie przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w ekskluzywnym rzemiośle jubilerskim, oferując klientom towary luksusowe.

W tamtym czasie główną ambasadorką pierścionków, naszyjników i kolczyków z tanzanitem została Elizabeth Taylor. W dużej mierze to właśnie dzięki niej ten wyjątkowy kamień uzyskał sławę na całym świecie. Ta moda trwa do dziś. Tanzanit dalej jest kamieniem uwielbianym przez największe gwiazdy Hollywood.

Wysoka wartość

Jako ciekawostkę można podać fakt, iż w tym momencie złoża tanzanitu występują wyłącznie w jednym miejscu na świecie – w Tanzanii. Tam też kamień został odkryty po raz pierwszy. A ze względu na to, że jego zasoby są mocno ograniczone i szacuje się, że za niedługi czas mogą się całkowicie wyczerpać, jego wartość jest jeszcze wyższa.

Biorąc to wszystko pod uwagę, kolczyki z tanzanitem mogą okazać się dużo bardziej wartościowe od biżuterii zdobionej diamentami. Tanzanit stał się więc symbolem luksusu. Nie jest to kamień tani, ale wysoka cena wykonanych z niego wyrobów bierze się z jego wyjątkowości.

Kolczyki z kamieniami dostępne są w ofercie Salonie jubilerskim LARU.