Niewiele osób wie, jakie są ceny metali szlachetnych i że sprzedając zalegające w domu elementy biżuterii, części, materiały, blaszki, kondensatory itp. możemy nieźle zarobić. Zasadność pójścia do skupu podkreśla fakt, że zazwyczaj wskazane produkty nie są przez nas używane ani do niczego nam potrzebne, a mogą zostać wtórnie wykorzystane do rozmaitych celów.
Cena złomu srebra i platyny
Srebro jest jednym z najpowszechniejszych materiałów, nie tylko w jubilerstwie, ale także w przemyśle i szeroko pojętym życiu codziennym. Srebrne druty, styki, części urządzeń, czy elementy posrebrzane spotykamy na każdym kroku. Srebra używa się w ogromnych ilościach także w branży elektronicznej, która nieustannie się rozwija. Co prawda, za produkty srebrne i posrebrzane nie otrzymamy zbyt dużych pieniędzy, chyba, że posiadamy ilości hurtowe, ale w wielu przypadkach liczy się nawet minimalny zysk. Tym bardziej, jeśli dla nas posiadane przedmioty stanowią tylko rupiecie, które na co dzień zbierają kurz.
Bardzo cenionym kruszcem jest również platyna. Skup platyny zazwyczaj chętnie przyjmuje towary, które następnie wykorzystywane są w katalizatorach w branży motoryzacyjnej i w innych branżach. Ceny metali szlachetnych mogą znacząco się wahać, więc warto zasięgnąć informacji w kilku różnych punktach, zanim zdecydujemy się na sprzedaż.
Dokonywanie wyceny
W Internecie dostępne są przykładowe tabele cenowe, dzięki którym można wstępnie zorientować się, ile zarobimy na sprzedaży naszych zbiorów. Trzeba jednakże pamiętać, że proces wyceny zazwyczaj jest nieco bardziej skomplikowany. Przynoszone do skupów towary są dokładnie ważone i sprawdzane pod względem zawartości cennych kruszców. Forma złomowa może być bowiem pozbawiona istotnych cech. Pracownicy skupu sprawdzają to za pomocą profesjonalnych narzędzi i preparatów. Dlatego też cena złomu srebra, złota, czy platyny zaproponowana w konkretnym skupie może się różnić od proponowanej w Internecie. Dany skup platyny, czy innych metali szlachetnych dodatkowo określa własne kryteria przyjmowania towaru oraz ich wyceny. Choć może się wydawać, że ceny skupu są relatywnie niskie, należy też pamiętać o tym, że instytucje te chcą później odsprzedać towar z zyskiem.