Jeśli chodzi o rozwiązania dla przemysłu, to szerokie zastosowanie znalazły wyświetlacze LCD. Wszystko to za sprawą użytych do ich produkcji technologii.
Co warto wiedzieć o wyświetlaczach LCD?
Wyświetlacz LCD ceniony jest za świetną geometrię obrazu i jasność. Pozwala na uzyskanie bardzo wysokiego kontrastu. Co więcej, charakteryzuje się niskim poborem energii. W przypadku wyświetlaczy LCD można mówić o dużych rozmiarach, małej wadze i wymiarach. Ich zaletą jest też to, że nawet przy długotrwałym użytkowaniu nie trzeba martwić się o nadmierną męczliwość wzroku.
Jeśli chodzi o wady wyświetlaczy LCD, to wymienić można słabej jakości odwzorowywanie kolorów. Oczywiście nie dotyczy nowoczesnych modeli, ale tych z najniższej półki cenowej. Do minusów zaliczyć można słabe kąty widzenia, ale ten problem dotyczy również tylko najtańszych egzemplarzy. To samo można powiedzieć o słabym czasie reakcji matrycy, przez co powstaje efekt smużenia obrazu. Trzeba liczyć się także z martwymi pikselami.
Wyświetlacz LCD a przemysł
Wyświetlacze LCD stosowane są na szeroką skalę w przemyśle ze względu na ich parametry techniczne. Są to urządzenia o podwyższonej żywotności i odporności na działanie wilgoci. Są również odporne na działanie temperatury. Na ich korzyść przemawiają także bardzo wąskie ramki naokoło obszaru roboczego. Jest to niezawodny ekran, który dostępny jest także w niestandardowych proporcjach.
Po wyświetlacze LCD sięga się podczas produkcji wielkopowierzchniowych ekranów, które od których wymaga się wysokiej rozdzielczości. Możliwe jest zestawienie ze sobą kilku urządzeń, co pozwala na uzyskanie ekranu o dowolnej wielkości. Wykorzystuje się to na masową skalę w marketingu. Wyświetlacze LCD stanowią idealny nośnik reklamy.
Gdzie jeszcze sięga się po wyświetlacze LCD?
W przypadku wyświetlaczy LCD mówić można o wysokiej jasności obrazu i to w szerokiej gamie kolorystycznej. Wyświetlany obraz widoczny jest nawet przy dużym natężeniu światła, co sprawia, że są one niezawodne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jako, że wyposaża się je w chłodzenie bez wentylatorów, są w stanie prawidłowo działać przez długie lata.
Po wyświetlacze LCD sięga się nie tylko w reklamie, ale też do produkcji wielorakich aplikacji wykorzystywanych w przemyśle. Chodzi tutaj głównie o programy mające na celu zautomatyzowanie pracy w zakładzie fabrycznym. Po tego typu wyświetlacze sięga się podczas produkcji paneli operatorskich, które są w stanie działać nawet w przypadku niekorzystnych warunków. Mogą być nawet wyposażone w ekrany dotykowe o bardzo dużej czułości.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.