Właściwe ogrzewanie pomieszczeń to spore wyzwanie, szczególnie gdy chce się połączyć ekologię ze skutecznym dostarczaniem ciepła. Choć na rynku jest coraz więcej interesujących rozwiązań, to jednak wciąż najpopularniejsze są kotły na różne paliwa. Dlaczego są tak chętnie stosowane i jakie paliwo dominuje?
Jakie kotły można zastosować do ogrzewania domu?
Najczęściej domy są ogrzewane przy pomocy instalacji centralnego ogrzewania. Do uzyskania energii, niezbędnej do podgrzania wody, najczęściej stosuje się różnego rodzaju kotły, w których spalane są paliwa stałe, przede wszystkim węgiel, olej lub gaz.Wciąż najpopularniejsze są piece na paliwa stałe, choć popularność gazu z roku na rok rośnie. Mniej chętnie montowane są piece olejowe i elektryczne.
Paliwa stałe, czyli węgiel kamienny i nie tylko
Do paliw stałych zaliczane są węgiel kamienny, brunatny, biomasa, pellet, ekogroszek i drewno. Za najbardziej szkodliwy dla środowiska uważany jest węgiel kamienny. Jednak warto zwrócić uwagę, że dobrej jakości węgiel poprawnie spalany w nowoczesnym piecu, wcale nie jest gorszy od innych, teoretycznie bardziej ekologicznych paliw.Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić skąd pochodzi węgiel i jakie ma parametry. Często te wartości są podawane na stronie internetowej firmy, która handluje opałem. Dobrym przykładem jest Alpari.com.pl, na której w przejrzysty sposób są uwzględnione wszelkie niezbędne parametry.Warto też zastanowić się nad biomasą, która często występuje w postaci pelletu. To ekologiczne, a co najważniejsze odnawialne paliwo.
Ogrzewanie gazem i olejem
Sporą popularność mają też kotły gazowe i olejowe. Kotły gazowe najlepiej sprawdzają się przy gazie z sieci. Gdy nie ma gazu sieciowego, istnieje możliwość zamontowania specjalnego zbiornika na gaz płynny. Podobny zbiornik jest niezbędny, gdy piec ma być opalany olejem.Ogromną zaletą kotłów gazowych i olejowych jest ich bezobsługowość. Nie trzeba ich w specjalny sposób dozorować, ale aby zapewnić prawidłową pracę, należy regularnie je serwisować. Wtedy będą służyły przez wiele lat. Główną wadą tego typu ogrzewania jest cena. Zarówno same kotły, jak i paliwa gazowe i olejowe są dużo droższe od kotłów na paliwo stałe.