Zasilacz do efektów gitarowych to jest dopiero ta mała rzecz, która pozwala wybrzmieć naszym efektom. Bez zasilacza, efekty gitarowe albo nie brzmią tak, jak powinny, albo też w ogóle nagle w trakcie koncertu zaczyna wszystkiemu brakować mocy. Słowem wybór odpowiedniego efektu gitarowego jest bardzo ważny. Pozostaje jednak pytanie – jaki zasilacz wybrać?
Uniwersalny zasilacz do efektów gitarowych
Dość wiele osób, widząc taki napis, ulega pokusie i kupuje właśnie taki uniwersalny zasilacz. Czy jednakże jest to w zasadzie dobrą opcją? Otóż takie rozwiązanie wydaje się być dobre tylko naprawdę na sam początek, kiedy jeszcze bardzo oszczędzamy, testujemy swój pierwszy efekt gitarowy itp. Tak naprawdę później powinno się inwestować w zasilacze do efektów gitarowych dedykowane już bardziej pod dany, konkretny model efektu.
Rodzaj efektu a zasilacz do efektów gitarowych
Wszystko świetnie, jednak w zasadzie w jaki sposób mamy dobrać zasilacz do efektów gitarowych? Otóż warto zapoznać się tutaj z kilkoma parametrami.
1) AC/DC- czyli rodzaj prądu
Generalnie nie chodzi tu o nazwę dość słynnego, rockowego zespołu, tylko właśnie konkretniej o rodzaj prądu. Otóż DC to jest prąd stały, zaś AC to jest prąd zmienny. Standardowo większość efektów gitarowych wymaga właśnie prądu stałego. Oczywiście część efektów, mając wbudowane specjalne urządzenie, nie zepsuje się, jeśli użyjemy złego prądu, niemniej jednak nie będzie to działanie w pełni bezpieczne.
2) polaryzacja
To pojęcie odnosi się tylko i wyłącznie do zasilaczy działających na prąd stały. W skrócie trzeba właściwie podpiąć zasilacz, inaczej w przypadku analogowych urządzeń, możemy mieć pewne straty…
3) napięcie
To już nie jest tak ważny parametr odnośnie tego, jaki zasilacz wybrać, szczególnie pod kątem efektów cyfrowych. One najczęściej przy próbach manipulacji napięciem, po prostu się wyłączą. Zupełnie jednak inaczej zachowują się efekty analogowe. Choć standardowo napięcie wynosi 9V, tak jednak obejmuje zasięg 6 – 15 V. Przy analogach możemy odkrywać ciekawe brzmienia.
4) Natężenie
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy, która pomoże nam w odpowiedzi na pytanie, jaki zasilacz wybrać. Otóż generalnie chodzi tu o to, że im większe natężenie, tym teoretycznie dłuższa żywotność i gwarancja braku spadku napięcia zasilacza.