Skip to content Skip to footer

3 niecodzienne zalety nauki języków obcych

Powstało już mnóstwo materiałów na temat tego, jak uczyć się języków obcych, ale tak właściwie to dlaczego warto się ich uczyć? Dlaczego warto zapisać się na kurs hiszpańskiego, zamiast oddać się przyjemności gotowania na kursie kulinarnym? Dziś omówimy sobie ten temat, ale tylko w kontekście tych mniej oczywistych zalet językowej edukacji.

Bo to świetna zabawa!

Osoby dorosłe powinny przestać traktować wszystko jak przymus czy obowiązek. O ile człowiek nie uczy się hiszpańskiego bądź angielskiego po to, by zdobyć lepszą pracę albo wyjechać za granicę za lepszym życiem, może (a nawet powinien!) potraktować tę naukę jak zajęcie dodatkowe o charakterze czysto hobbystycznym i wręcz rozrywkowym potencjale.

Wystarczy spojrzeć na dzieci i zainspirować się tymi maluchami, które same pragną przeglądać książeczki po niemiecku, powtarzają obce słówka po dwujęzycznych rodzicach i chętnie zerkają na bajki puszczane z angielskimi napisami. Nauka może być zabawą, o ile tak właśnie się do niej podejdzie i przestanie się narzucać samemu sobie zbyt dużą (niepotrzebną) presję.

Dla poczucia swobody

Oczywiście w kontekście przebywania w konkretnym kraju, w którym mieszkańcy będą posługiwać się tym uczonym językiem. Kurs hiszpańskiego to doskonałe przygotowanie do wyjazdu do Hiszpanii. A naprawdę nie musi on trwać nie wiadomo ile, by pozwolił na przyswojenie podstawowych zwrotów i słówek, umożliwiających taką zwykłą codzienną komunikację.

Przyjemniej podróżuje się bowiem wtedy, gdy można porozmawiać z tubylcem w jego ojczystym języku. Gdy będąc w madryckiej kawiarni, można poprosić o kawę po hiszpańsku, zamiast uciekać się do tłumaczenia wszystkiego na migi albo ograniczać się do używania angielskiego. Język jest zresztą częścią kultury. Dzięki niemu można lepiej wczuć się w każdy kraj i czerpać więcej przyjemności z podróżowania.

Aby nigdy nie rezygnować z nauki

O dziwo osobami biorącymi udział w kursach hiszpańskiego częściej są dorośli niżeli dzieci. To akurat dobrze! Do pewnego wieku podlega się bowiem obowiązkowi szkolnemu, który wymusza ciągłą edukację. Potem o tą edukację trzeba dbać samemu. A nie warto zwalniać tempa.

Każdy człowiek powinien uczyć się przez całe życie, albowiem tylko w ten sposób zapewnia się sobie rozwój intelektualny. To także dobry sposób na przedłużenie sobie młodości. Osoby, które starają się pracować umysłowo przez całe życie, zazwyczaj znacznie dłużej pozostają sprawne.