Skip to content Skip to footer

Suchy czy mokry kombinezon do nurkowania – który wybrać?

Nurkowanie staje się coraz powszechniejszą aktywnością fizyczną. Najwięcej osób nurkowało jeszcze parę lat temu, wyjeżdżając na zagraniczne wycieczki. Obecnie coraz więcej osób nurkuje na terenie Polski. Jak dobrać odpowiedni strój do nurkowania?

Kombinezon mokry z neoprenu

Skafander do nurkowania przede wszystkim powinien być dobrany do umiejętności oraz warunków, w jakich będzie używany. Najpopularniejsze są kombinezony mokre, które wykonane zostały z neoprenu. Można kupić skafandry różnej grubości, które nadają się do nurkowania w zimnej lub cieplejszej wodzie.

Mokry kombinezon o grubości 3 mm nadaje się idealnie do nurkowania w cieplejszych wodach. Nieco grubsze można używać do nurkowania na większych głębokościach w jeziorach czy jaskiniach. Niekiedy warto zaopatrzyć się także w ocieplacz, który zapewni doskonały komfort termiczny w bardzo zimnych wodach.

Skafander suchy do nurkowania

W sklepach dostępne są także suche kombinezony do nurkowania. Ich główną zaletą jest fakt, że nie przepuszczają one wody. Najczęściej dostępne są one z butami, które chronią stopy. Przy szyi i nadgarstkach wszyte są specjalne kryzy, których zadaniem jest ochrona przed wpłynięciem wody pod skafander.

Zdecydowanie suche kombinezony są wybierane przez zawodowych nurków. Dostępne są stroje wykonane z neoprenu lub trylaminatu. Ten drugi materiał jest znacznie lżejszy, ale niestety dość drogi. Neoprenowe skafandry można kupić o różnej grubości, ale są one cięższe i trudniej je złożyć.

O czym należy pamiętać, wybierając strój do nurkowania?

Nurkowanie to aktywność, która wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Oczywiście kluczową rolę odgrywa kombinezon, który musi zapewniać odpowiedni komfort termiczny. Skafander musi być także wygodny i zapewniać swobodę ruchów. Dla początkujących osób najlepszym rozwiązaniem jest uniwersalny mokry kombinezon. Sprawdzi się on doskonale podczas wakacyjnych wyjazdów.

Osoby, które nurkują w ekstremalnych warunkach, muszą zadbać o odpowiednią grubość kombinezonu. W niektórych sytuacjach przyda się dodatkowe ocieplenie. Dobrze jest także wybrać kombinezon, który będzie można szybko założyć. Z tego względu warto sprawdzić, jak i gdzie umiejscowiony jest zamek.

Stroje do nurkowania dostępne są w ofercie divezone.pl.