Skip to content Skip to footer

Badania środowiska

Zapewnienie odpowiednich warunków do pracy to nie jedynie przeprowadzenie szkolenia BHP dla pracowników i tym podobne kwestie, ale również badania dotyczące środowiska pracy, hałasu, zapylenia i tym podobnych kwestii. Niektórzy pracodawcy są zobligowani robić takie badania, inni mogą postąpić wedle uznania.

Kiedy badania hałasu i zapylenia są konieczne

Aby dowiedzieć się, czy w zakładzie pracy koniecznym jest przeprowadzenie badań, przykładowo odnośnie poziomu hałasu na stanowisku pracy czy zawartości tak zwanej krzemionki w powietrzu, można zapoznać się z ustawami. Można również wejść na stronę w rodzaju pomiary hałasu w środowisku i kwestii tych dowiedzieć się o wiele szybciej, dodatkowo w znacznie bardziej zrozumiały sposób. Wykonywanie takich badań to obowiązek pracodawcy częściej, niż jest on tego świadomy, warto więc je przeprowadzić zanim nadejdzie kontrola.Koszty badań, zależnie przykładowo od tego, na jak dużej liczbie stanowisk przeprowadzane jest badanie, mogą oscylować między kwotą kilkuset a nawet kilkunasty tysięcy złotych. Warto jednak wydać te pieniądze, ponieważ w przypadku kontroli badania i tak trzeba będzie zrobić,a dodatkowo jeszcze zapłacić mandat.

Jak przeprowadzane są badania przez laboratorium

Niektórzy być może obawiają się kontaktować się z profesjonalnymi ośrodkami badawczymi, ponieważ sądzą, iż w trakcie badania laboranci będą bardzo przeszkadzać w pracy itd. W rzeczywistości nic bardziej mylnego, w trakcie badań na stanowiskach pracy wszystko musi odbywać się tak jak zawsze, inaczej wyniki mogą zostać przekłamane. Możemy o tym przeczytać przykładowo wchodząc w zakładki szczegółowe na stronie https://obiks.pl/. Przed badaniami środowiska pracy nie należy specjalnie się przygotowywać. Wszystkie czynności wykonywane w zakładzie pracy zasadniczo nie powinny odbiegać od tych, które realizuje się na co dzień. Co więcej, zwykle laboratoria badawcze dają możliwość umówienia dogodnego terminu dla zleceniodawcy, a również przeprowadzają badania w porze nocnej.

Jaki laboratorium wybrać

Z całą pewnością można stwierdzić, iż najlepiej jest wybrać laboratorium m które jest w posiadaniu tak zwanej akredytacji. Dokument taki wydawany jest raz na pięć lat, wiąże się z koniecznością corocznych audytów w laboratorium. Stanowi potwierdzenie bardzo wysokiej jakości i profesjonalizmu badań.