Skip to content Skip to footer

Jak działa wzmacniacz gitarowy?

Wzmacniacze gitarowe różnego rodzaju to narzędzia, bez których nie może obyć się żaden gitarzysta grający na gitarze elektrycznej, elektroakustycznej, ale też muzycy grający na wielu innego rodzaju instrumentach zaopatrzonych w przetworniki elektroakustyczne. Czym w zasadzie jest wzmacniacz gitarowy. Jak jest zbudowany? Czym różnią się wzmacniacze do gitar elektrycznych od innych rodzajów wzmacniaczy?

Wzmacniacze gitarowe – podstawowa konstrukcja?

Jaki wzmacniacz gitarowy jest od zewnątrz każdy widzi. Obudowa, wejścia i pokrętła, które się na niej znajdują to jednak nie wszystko i to co najważniejsze kryje się w tym przypadku wewnątrz. Wzmacniacze składają się z dwóch zasadniczych części. Pierwszą z nich jest tak zwany przedwzmacniacz, a drugą wzmacniacz mocy. Funkcją przedwzmacniacza jest wysterowanie sygnału elektrycznego do właściwego wzmacniacza, oraz wzmocnienie dźwięku i korekta barwy. Możliwości w tym zakresie zależą od konstrukcji konkretnego modelu, czy typu wzmacniacza. Rolą wzmacniacza mocy jest z kolei wysterowanie dźwięku do głośnika i wzmocnienie go.

W tym miejscu warto wspomnieć, że istnieją dwa zasadnicze typy wzmacniaczy. Wzmacniacze typu head nie są zaopatrzone w osobny głośnik. Tego rodzaju urządzenia są bardzo często wykorzystywane przez muzyków na koncertach. Wzmacniacze typu combo mają wbudowany własny głośnik i do działania nie potrzebują dodatkowych urządzeń, choć oczywiście można podłączyć do nich więcej kolumn.

Jak zbudowany jest wzmacniacz gitarowy?

We wnętrzu skrzyni wzmacniacza znajdują się wszystkie elementy składające się na urządzenie. Pomiędzy poszczególnymi elementami wzmacniacza znajdują się pętle elementów toru dźwiękowego. Dawniej we wzmacniaczach gitarowych wykorzystywane były lampy – są to tak zwane wzmacniacze lampowe. Obecnie wykorzystuje się do tego celu tranzystory. Charakterystyczne, klasyczne brzmienie wzmacniaczy lampowych jest jednak przez wielu muzyków bardzo pożądane. Obecnie powstaje wiele wzmacniaczy hybrydowych, których głównym elementem są zarówno lampy, jak i tranzystory.

Czym różnią się wzmacniacze do gitar elektrycznych od innych wzmacniaczy?

Wzmacniacze gitarowe dedykowane specjalnie do gitar elektrycznych są swoją barwą, oraz możliwościami dostosowane właśnie do tego rodzaju instrumentów. Niejednokrotnie mają wbudowane efekty, dzięki którym można uzyskać w grze pełniejsze spektrum brzmień.