Skip to content Skip to footer

Historia efektów gitarowych Ernie Ball

Ernie Ball to muzyk i przedsiębiorca, którego przedsiębiorstwo Ernie Ball co. jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych producentów strun i efektów gitarowych. Jak rozpoczęła się historia przedsiębiorstwa, które wciąż wytwarza jedne z najlepszych akcesoriów gitarowych?

Początki kariery Erniego Ball’a

Muzyk przyszedł na świat w Santa Cruz w Kalifornii, a w jego rodzinie od pokoleń kwitł muzyczny talent. Dziadek ze strony ojca Erniego napisał dobrze znany standard „When Irish Eyes Are Smiling”, a ojciec, pomimo tego, że pracował jako sprzedawca samochodów, dorabiał nauką gry na gitarze hawajskiej.

Już jako młody nastolatek przyszły miliarder ćwiczył grę na gitarze trzy godziny dziennie, dzięki czemu szybko stał się członkiem Amerykańskiego i Kanadyjskiego Związku Muzyków. Ball grał z różnymi zespołami, aż w końcu zdobył szerokie uznanie na scenie muzycznej Los Angeles.

Pierwszy sklep z gitarami

Ball z czasem otworzył pierwszy sklep muzyczny w Stanach Zjednoczonych, który sprzedawał jedynie gitary i akcesoria z nimi związane. Sklep nie sprzedawał nawet pałeczek do perkusji, za co postawa Erniego była krytykowana przez jego współpracowników.

Krytyczna postawa nie trwała jednak długo, ponieważ szybko okazało się, że sklep to ogromny sukces. Nastąpił szybki rozwój gitarowego imperium Ball’a, które wkrótce miało więcej niż 5,500 punktów sprzedaży i eksportowało produkty do przeszło 70 krajów na świecie.

Struny i efekty gitarowe Ernie

Najpopularniejsze struny gitarowe ernie ball to tak zwane Slinky, które zdobyły szerokie uznanie wśród wielu profesjonalnych muzyków. Ze strun tych korzystają między innymi Jimmy Page, Paul McCartney oraz Joe Bonamassa.

Struny te powstały, ponieważ Ball dostrzegł kłopoty, jakie sprawiała początkującym gitarzystom gra na strunach gitarowych marki Fender, kiedy skontaktował się z producentem, aby zasugerować wprowadzenie zmian, został zignorowany. Właściciel sklepu sam zamówił więc pierwsze zestawy u producenta strun, które szybko wzbudziły duże zainteresowanie.

Obecnie produkowane są także efety gitarowe Ernie Ball, które tworzy się w postaci wygodnych do użycia na scenie pedałów. Oferta marki składa się z kilku najczęściej wykorzystywanych efektów, do których zalicza się przede wszystkim Tremolo, a także Ambient Delay. Wśród efektów znalazł się także ten, który odpowiedzialny jest za kontrolę głośności.