Skip to content Skip to footer

Kontrola i pomiar kominiarski

Obecnie, kontrola kominiarska zarówno przewodów kominowych, jak i instalacji gazowych jest wymagana przez prawo. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi czynności te są dużo szybsze i sprawniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Każdy sklep kominiarski dysponuje szerokim asortymentem mierników pozwalającym na szczegółowe sprawdzenie różnego typu instalacji.

Szczelność przewodów kominowych

Poszukiwania nieszczelności kominiarz może dokonać za pomocą różnorodnego sprzętu. W sklepach kominiarskich znajdziemy zarówno narzędzia bardziej tradycyjne, jak lusterka i zapałki dymne, jak i dużo bardziej nowoczesne – kamery kominiarskie oraz pisaki dymne. Niezależnie od metody szczelność kominów wiąże się bezpośrednio z ich bezpiecznym użytkowaniem, więc konieczna jest tu duża dokładność.

Niektóre usterki przewodów są na tyle ukryte pod warstwą sadzy, że nawet kamera kominiarska nie jest ich w stanie wychwycić. Tu z pomocą przychodzi kontrolowane zadymianie przewodów i obserwacja ewentualnych nieszczelności. Takie są oczywiście konieczne do załatania.

Pomiary wymiany powietrza

Do sprawdzania cyrkulacji powietrza i ciągów kominowych najczęściej używa się anemometrów oraz analizatorów spalin. Pierwsze z urządzeń służy głównie do sprawdzania przepływu, choć może posiadać dodatkowe funkcje. Analizator spalin, natomiast, posiada szereg mierników badających różne aspekty powietrza. Wykrywa ulatniające się spaliny, gaz, a także bada wilgotność czy temperaturę.

Do kontroli jakości powietrza mogą również posłużyć urządzenia skupiające się w dużej mierze na jednym parametrze. Balometr mierzy przepływ i strumień objętościowy powietrza przy kratkach wentylacyjnych. Manometr natomiast, to sprzęt, który sprawdza ciśnienie w elementach systemu wentylacyjnego i kominowego. Tachometr przydaje się szczególnie przy klimatyzacjach. Dokonuje pomiarów prędkości obrotowej wentylatorów.

Dodatkowe pomiary kontrolne

Do pełnego zobrazowania działania systemów grzewczych przydają się również inne pomiary warunków panujących w danym pomieszczeniu. Najbardziej wszechstronne w tym zakresie są mierniki klimatu. Dzięki nim możemy poznać temperaturę, wilgotność, zawartość CO2, czy punkt rosy.

Każdy sklep kominiarski oferuje mierniki pojedynczych parametrów. Kominiarz może zatem zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt mierzący jednie temperaturę, ciśnieni, wilgotność itd. Wszystko zleży od potrzeb i warunków, w jakich pracuje dana osoba. Należy również pamiętać, że niekiedy sprzęt skupiający się na jednym aspekcie, jest dużo bardziej precyzyjny niż wielozadaniowe narzędzia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.